Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Calcul indemnizatie concediu de risc maternal
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Calcul indemnizatie concediu de risc maternal

cred ca au claculat gresit banii p co d risc d luna asta
eu am un salar brut d 492 euro * 4.5059(euro din 30 noiembrie)=2216.90 lei/ brut * 75%( din brut pt risc=1662.67lei
- din ceo 1662.67 mi s mai retrag 68 de lei ptun ab medical si raman 1594...si mie mi-au intrat doat 1463 lei lipsesc 131 lei...
- s impoziteaZa co d risc maternal?se plateste cu 75% din brut nu?cat ar fi trebuiet sa iau?
Nu este corect calculul dvs.

Art. 10 din OUG 158/2005:

(1) Baza de calcul a indemnizatiilor prevazute la art. 2 se determina ca medie a veniturilor lunare din ultimele 6 luni din cele 12 luni din care se constituie stagiul de cotizare, pana la limita a 12 salarii minime brute pe tara lunar, pe baza carora se calculeaza contributia pentru concedii si indemnizatii.

Deci trebuie sa aflati intai care este suma veniturilor dvs. pe ultimele 6 luni si apoi sa impartiti aceasta valoare la numarul total de zile lucrate din ultimele 6 luni, pe baza carora s-a achitat contributia pentru concedii si indemnizatii. Va rezulta media zilnica a bazei de calcul a indemnizatiilor care se inmulteste cu 75%, procentul aferent concediului de risc maternal si cu numarul de zile lucratoare din concediul de risc maternal.
eu stiam ca asta cu media ultm 6 luni e pt pre post natal si 12 luni pt co d crestre copil..dar pt risc maternal ?
1. Toate indemnizatiile de asigurari sociale de sanatate se calculeaza la fel, dufera numai procentul de acordare in functie de codul de indemnizatie.

2. Din OUG 158/2005 privind concediile şi indemnizaţiile de asigurãri sociale de sãnãtate:

Art. 2. - (1) Concediile medicale şi indemnizaţiile de asigurãri sociale de sãnãtate, la care au dreptul asiguraţii, în condiţiile prezentei ordonanţe de urgenţã, sunt:
a) concedii medicale şi indemnizaţii pentru incapacitate temporarã de muncã, cauzatã de boli obişnuite sau de accidente în afara muncii;
b) concedii medicale şi indemnizaţii pentru prevenirea îmbolnãvirilor şi recuperarea capacitãţii de muncã, exclusiv pentru situaţiile rezultate ca urmare a unor accidente de muncã sau boli profesionale;
c) concedii medicale şi indemnizaţii pentru maternitate;
d) concedii medicale şi indemnizaţii pentru îngrijirea copilului bolnav;
e) concedii medicale şi indemnizaţii de risc maternal.

Art. 10.
(1) Baza de calcul a indemnizaţiilor prevãzute la art. 2 se determinã ca medie a veniturilor lunare din ultimele 6 luni din cele 12 luni din care se constituie stagiul de cotizare, pânã la limita a 12 salarii minime brute pe ţarã lunar, pe baza cãrora se calculeazã contribuţia pentru concedii şi indemnizaţii.

3. COD DE INDEMNIZATIE DE ASIGURARI SOCIALE DE SANATATE:

01 Boala obisnuita ..... 75%
02* Accident in timpul deplasarii la/ de la locul de munca ..... 100% / 80%
03* Accident de munca ..... 100% / 80%
04* Boala profesionala ..... 100% / 80%
05 Boala infectocontagioasa din grupa A ..... 100%
06 Urgenta medico-chirurgicala ..... 100%
07 Carantina ..... 75%
08 Sarcina si lauzie ..... 85%
09 Ingrijire copil bolnav in varsta de pana la 7 ani sau copil cu handicap pentru afectiuni intercurente, pana la implinirea varstei de 18 ani ..... 85%
10 Reducerea cu 1/4 a duratei normale de lucru ..... Fara a depasi 25% din baza de calcul
11 Trecerea temporara in alta munca ..... Fără a depasi 25% din baza de calcul
12 Tuberculoza ..... 100%
13 Boala cardiovasculara ..... 75%
14 Neoplazii, SIDA ..... 100%
15 Risc maternal ...... 75%

Concediu medical cu risc maternal cu 75 %din 1900 brut ?cat ramane in mana
Trebuie sa postati veniturile brute pe cele 6 luni anterioare datei de acordare a concediului de risc maternal.