Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general vanzare autoturism
Discuție deschisă în Contabilitate în general

vanzare autoturism

buna ziua
firma are un autoturism de vanzare care are o valoare mica de vanzare ca este vechi. il cumpara un angajat al firmei.
autoturismul este iesit de sub amortizare.
cum se procedeaza la vanzare?
din punct de vedere contabil ma intereseaza cum procedez cu banii incasati? pretul a fost stabilit de catre administratori.
multumesc
Se emite factura,care se inregistreaza astfel : 461 = 7583/4427 si concomitent scaderea din evidenta : 2813 = 2133 cu valoarea contabila .Cu sumele incasate,prin casierie probabil :
5311 = 461 .