avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 156 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general vanzare autoturism
Discuție deschisă în Contabilitate în general

vanzare autoturism

buna ziua
firma are un autoturism de vanzare care are o valoare mica de vanzare ca este vechi. il cumpara un angajat al firmei.
autoturismul este iesit de sub amortizare.
cum se procedeaza la vanzare?
din punct de vedere contabil ma intereseaza cum procedez cu banii incasati? pretul a fost stabilit de catre administratori.
multumesc
Cel mai recent răspuns: Marian Trutan , Contabil 16:57, 10 Decembrie 2012
Se emite factura,care se inregistreaza astfel : 461 = 7583/4427 si concomitent scaderea din evidenta : 2813 = 2133 cu valoarea contabila .Cu sumele incasate,prin casierie probabil :
5311 = 461 .

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Vanzare mijloc fix ionica34 ionica34 Buna ziua!As dori sa stiu care este monografia contabila pentru vanzarea unui autoturism in cazul meu amortizat integral si scoaterea lui din evidenta ... (vezi toată discuția)
Vanzare auto costicul costicul Am vandut o masina eu,persoana juridica la o persoana fizica.Sa-mi spuneti daca fac bine inregistrarile: valoare inventar-1000 valoare vanzare (cu ... (vezi toată discuția)
Monografie vanzare masina elkecri elkecri Buna ziua, Am cumparat o masina cu banii jos.Am vandut masina chiar daca mai aveam de amortizat 3 luni. Cum inregistrez in contabilitate vanzarea masinii? (vezi toată discuția)