Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divort în US - cum se valideaza în România?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divort în US - cum se valideaza în România?

Buna ziua,

Un prieten care s'a repatriat de curând din US a divortat acolo, dupa o casatorie în România.
Ce pasi ar trebui sa efectueze pentru ca divortul sa fie recunoscut în România?

Va multumesc anticipat,
Naganori
Urmati acest link. Veti gasi toate raspunsurile solicitate.

www.avocatnet.ro/content/for...
ContSters42249, utilizator
Se urmeaza procedura de recunoastere a hotararii judecatoresti straine conform Legii nr. 105/1992
Va multumesc pentru raspunsurile Dvs. prompte!

Cu stima,
Naganori
Naganori a scris:

Buna ziua,

Un prieten care s'a repatriat de curând din US a divortat acolo, dupa o casatorie în România.
Ce pasi ar trebui sa efectueze pentru ca divortul sa fie recunoscut în România?

Va multumesc anticipat,
Naganori

Condiţiile recunoaşterii hotărârilor străine sunt :
- instanţa statului emitent să fi fost competentă;
- forma actului trebuie să se supună regulii locus regit actum
- hotărârea să fie definitivă în statul unde a fost pronunţată;
- să existe reciprocitate între România şi statul în care hotărârea a fost pronunţată.
Odată recunoscută hotărârea străină ea produce aceleaşi efecte ca şi o hotărâre naţională (autoritate de lucru judecat, opozabilitate şi forţă probată).
Recunoasterea divortului se face de catre Tribunalul ultimului loc de domiciliu avut in tara - exequator. Solicitantul va depune la Tribunal cererea personal sau prin imputernicit, cu procura speciala. Inscrierea divortului pronuntat in strainatate, privind un cetatean român, se va face numai dupa ce hotarârea straina, definitiva si irevocabila, a fost recunoscuta de catre tribunalul competent.
Dupa obtinerea hotararii Tribunalului, solicitantul se va adresa Serviciului de Stare Civila a ultimului domiciliu, pentru operarea modificarii starii sale civile.
In medie aceasta procedura poate dura aproximativ 4 luni.