avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 772 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divort în US - cum se valideaza în România?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divort în US - cum se valideaza în România?

Buna ziua,

Un prieten care s'a repatriat de curând din US a divortat acolo, dupa o casatorie în România.
Ce pasi ar trebui sa efectueze pentru ca divortul sa fie recunoscut în România?

Va multumesc anticipat,
Naganori
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 19:52, 4 Februarie 2009
Urmati acest link. Veti gasi toate raspunsurile solicitate.


www.avocatnet.ro/content/for...
Ultima modificare: Miercuri, 4 Februarie 2009
ContSters42249, utilizator
Se urmeaza procedura de recunoastere a hotararii judecatoresti straine conform Legii nr. 105/1992
Va multumesc pentru raspunsurile Dvs. prompte!

Cu stima,
Naganori
Naganori a scris:

Buna ziua,

Un prieten care s'a repatriat de curând din US a divortat acolo, dupa o casatorie în România.
Ce pasi ar trebui sa efectueze pentru ca divortul sa fie recunoscut în România?

Va multumesc anticipat,
Naganori



Condiţiile recunoaşterii hotărârilor străine sunt :
- instanţa statului emitent să fi fost competentă;
- forma actului trebuie să se supună regulii locus regit actum
- hotărârea să fie definitivă în statul unde a fost pronunţată;
- să existe reciprocitate între România şi statul în care hotărârea a fost pronunţată.
Odată recunoscută hotărârea străină ea produce aceleaşi efecte ca şi o hotărâre naţională (autoritate de lucru judecat, opozabilitate şi forţă probată).
Recunoasterea divortului se face de catre Tribunalul ultimului loc de domiciliu avut in tara - exequator. Solicitantul va depune la Tribunal cererea personal sau prin imputernicit, cu procura speciala. Inscrierea divortului pronuntat in strainatate, privind un cetatean român, se va face numai dupa ce hotarârea straina, definitiva si irevocabila, a fost recunoscuta de catre tribunalul competent.
Dupa obtinerea hotararii Tribunalului, solicitantul se va adresa Serviciului de Stare Civila a ultimului domiciliu, pentru operarea modificarii starii sale civile.
In medie aceasta procedura poate dura aproximativ 4 luni.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Recunoastere hotarare de divort din turcia Alexandru catalin Gaidau Alexandru catalin Gaidau buna ziua,ma iertati ca va deranjez am nevoie de niste sfaturi in urmatoarea situatie.Un cet roman s-a casatorit in turcia,a divortat si acum s-a intors in ... (vezi toată discuția)
Exequatur ioanah ioanah Avem o hotarare de recunoastere si incuviintare a executarii unei hotarari comerciale straine, care la momentul de fata este definitiva. Intrebarea mea este ... (vezi toată discuția)
Divort si partaj in spania. luciiflorii luciiflorii Buna ziua. Am o intrebare. Sunt casatarorita in Romania,sunt in Spania de 10 ani,am un copil.Divortez in Spania acuma,iar avocatul mia zis ca dupa legile ... (vezi toată discuția)