avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 380 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... CIND RECLAMI PE ANGAJATOR
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

CIND RECLAMI PE ANGAJATOR

CIND reclami la ITM si cind primesti scris ca angajatorul a fost sactionat si nu e trecut suma amenzi conform legi ca a fost sactionat ITM nu e obligat sa treaca reclamatului.
ANGAJATORUL il poate reclama pe angajat ca a aceptat munca la negru si e reclamat de acesta la ITM.
EXSISTA o lege.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 14:37, 12 Decembrie 2012
Pentru ce va intereseaza cuantumul amenzii ? ..

Art. 260 C.mun.
(1) Constituie contraventie si se sanctioneaza astfel urmatoarele fapte:
......
e) primirea la munca a pana la 5 persoane fara incheierea unui contract individual de munca, potrivit art. 16 alin. (1), cu amenda de la 10.000 lei la 20.000 lei pentru fiecare persoana identificata;
f) prestarea muncii de catre o persoana fara incheierea unui contract individual de munca, cu amenda de la 500 lei la 1.000 lei;
g) incalcarea de catre angajator a prevederilor art. 139 si 142, cu amenda de la 5.000 lei la 10.000 lei;
....
(2) Constatarea contraventiilor si aplicarea sanctiunilor se fac de catre inspectorii de munca.
Ultima modificare: Marți, 11 Decembrie 2012
Cornel Vasile, Consilier juridic
EU ca angajat nu patesc nimic ca am lucrat la negru si am pus o proba celor de la ITM,poate sa imi faca plingere fostul angajator ca la-m turnat.
Angajatorul poate sustine ca ati acceptat sa lucrati la negru ...
DAR daca nu are semnat cu mine nimic la mina un document ca am fost de acord sa lucrez la negru mie nu are ce sa imi faca dupa parerea mea,si ca am semnat un registru de intrare iesire prezenta atunci cine plateste amenda ITM sau ca fost angajator poate sa imi faca plingere cu munca la negru mie.
Amenda o plateste cel care o primeste .. angajatorul si/sau salariatul ... nu conteaza ca nu s-a semnat un astfel de acord , atata timp cat se poate dovedi acest lucru ..

Alte discuții în legătură

Munca la negru dorana dorana Buna ziua Lucrezi de 2 saptamani si inca nu am contractu de munca.A venit acuma control de la ITME,am raspuns la ceva intrebri....intrebarea mea este ,,Pot sa ... (vezi toată discuția)
Contractul de munca cu angajatorul silviu35 silviu35 CONTRACTUL se poate incheia fara o fisa medicala de catre angajator. (vezi toată discuția)