Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... munca la negru
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

munca la negru

Buna ziua
Lucrezi de 2 saptamani si inca nu am contractu de munca.A venit acuma control de la ITME,am raspuns la ceva intrebri....intrebarea mea este ,,Pot sa iau si eu amenda,,
Dumneavoastra nu veti lua amenda, ci angajatorul. Conform art. 16 Codul muncii obligatia de incheiere a contractului individual de munca revine angajatorului.
Conform Art. 260 Codul Muncii :
(1) Constituie contraventie si se sanctioneaza astfel urmatoarele fapte:
f) prestarea muncii de catre o persoana fara incheierea unui contract individual de munca, cu amenda de la 500 lei la 1.000 lei.
Contractul individual de munca trebuia inregistrat la ITM, de catre angajator, cel mai tarziu cu o zi inainte de inceperea efectiva a lucrului de catre dvs.
Un exemplar din CIM, semnat de parti si purtand stampila de inregistrare la ITM trebuia sa fie in posesia dvs. in ziua cand ati inceput lucrul.
@dorana

Este posibil sa fiti si dvs. sanctionat pentru perioada lucrata fara forme legale...
Art.260 C.mun stabileste atat in sarcina angajatorului , cat si a salariatului sanctiunea amenzii pentru munca la negru.

Art. 260
(1) Constituie contraventie si se sanctioneaza astfel urmatoarele fapte:
....
e) primirea la munca a pana la 5 persoane fara incheierea unui contract individual de munca, potrivit art. 16 alin. (1), cu amenda de la 10.000 lei la 20.000 lei pentru fiecare persoana identificata;
f) prestarea muncii de catre o persoana fara incheierea unui contract individual de munca, cu amenda de la 500 lei la 1.000 lei;
......
(2) Constatarea contraventiilor si aplicarea sanctiunilor se fac de catre inspectorii de munca.

In speta, si dvs puteti fi sanctionat cu amenda.