Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... salarii recuperatorii
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

salarii recuperatorii

Buna ziua,
Am fost angajata la o firma privata care in aprilie anul acesta a intrat in procesul de reorganizare, iar acum este falimentata. Nu am primit salariul din decembrie anul trecut pana in iunie anul acesta cand am intrat in somaj.Stiu ca sepot primi 3 salarii de la fondul de garantii.Imi puteti spune ce conditii sunt pentru primirea acestora ?
Buna ziua .
Trebuie sa luati legatura cu lichidatorul judiciar care este numit in dosarul in cauza si sa va interesati daca a cuprins sau daca va cuprinde in tabelul de creante si salariile dvs.restante , iar daca nu ,va trebui sa le cuprinda din oficiu, ,pentru ca sa vi le recuperati din patrimoniul firmei debitoare sau daca acesta nu exista ,daca se admite, din averea personala a administratorilor firmei,conform art.138 din Legea nr.85/2006 privind procedura insolventei -republicata .
Cu stima..