avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 612 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... amenda
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

amenda

Poate fi sanctionat cu amenda administrativa un minor de 17 ani care lovit pe cineva pentru a se apara?
Cel mai recent răspuns: Batrinu Ionut , Consultant resurse umane 21:18, 12 Decembrie 2012
Pedepsele pentru minori
Art.52 C.p.(Codul penal) – „Pedeapsa este o măsură de constrângere şi un mijloc de reeducare a condamnatului. Scopul pedepsei este prevenirea săvârşirii de noi infracţiuni”.

Art. 100 C.p. „Faţă de minorul care răspunde penal se poate lua o măsură educativă ori i se poate aplica o pedeapsă”.

Măsurile educative care se pot lua faţă de minori sunt:
- mustrarea;
- libertatea supravegheată (timp de un an);
- internarea într-un centru de reeducare;
- internarea într-un institut medical-educativ.

Art. 109 C.p. „Pedepsele ce se pot aplica minorului sunt închisoarea sau amenda prevăzute de lege pentru infracţiunea săvârşită. Limitele pedepselor se reduc la jumătate”. Asta înseamnă că , dacă eştipentru o faptă este prevăzută, de exemplu, pedeapsa închisorii între 6 şi 10 ani, minoruli i se va aplica pedeapsa închisorii între 3 şi 5 ani.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Probleme minor alcida20 alcida20 Buna, am si eu o intrebare: ce masuri legale se pot lua impotriva unei minore de 16 ani care este plecata de acasa si este gasita practicand prostitutia? ... (vezi toată discuția)
Noul cod penal - raspunderea penala a minorului chitz chitz Cine ma poate lamuri in urmatorul aspect: Ce aduce nou Codul Penal 2005 in privinta aspectelor ce tin de minoritate (de la raspunderea penala a minorului pana ... (vezi toată discuția)
Talharie ahyl33 ahyl33 Am si eu o problema,acum 2 ani eram intr'un parc cu inca doi \"prieteni \" ,si 3 baieti,unul dintre asa zisii mei prieteni le'a ceurt o suma de bani,acestia nu ... (vezi toată discuția)