avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 192 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Sistem camere de supraveghere - acces.
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Sistem camere de supraveghere - acces.

Buna ziua,

Am instalat un sistem de camere de supraveghere. Initial ideea ( mea) a fost sa dam acces la toti proprietarii ( pot fi urmarite prin internet).

Apoi, si firma care s-a ocupat de instalare, si ceilalti membri ai comitetului( eu sunt presedintele asociatiei) au spus ca nu are rost si ca ar trebui sa aiba acces un numar limitat de oameni ( administrator si membrii comitetului).

Exista vreo reglementare in acest sens sau tine doar de hotararea luate in comitetul executiv? Eventual in adunarea generala, atunci cand va avea loc urmatoarea data?

Multumesc.
Camerele sunt in holul blocului, filmeaza tot ce misca, povestea e mai lunga, daca vrei, iti scriu mesaj. Eu stiu ca nici o persoana fizica nu are dreptul fara acordul celor filmati sa preia imagini despre acestia. Si noul Cod Civil e si mai drastic in asta, de la 1 ianuarie se va aplica.
Dom' Savescu, este adevarat ca am inceput sa tinem cont de drepturile conferite de lege, dar unde, in ce inprejurare? Daca te fotografiez pe holul de la intrare, in casa scarii sau oriunde pe domeniul public - acest lucru este permis, altfel nici-o institutie, pravalie, banca, stadioane, sau ce-o mai fi, nu ar mai avea voie sa instaleze si sa foloseasca imaginile filmate.
In spatiul privat, este altceva - cu toate ca, slava Domnului, am vazut o groaza de poze - prin ziare, facute unor personalitati, chiar in dormitorul acestora. Deci cum stam cu intimitatea de care unii chiar fac caz? Poate va aduceti aminte, am mai spus acest lucru pe forum, ca un vecin nu a vrut sa permita firmei care efectua termoizolarea sa " treca " cu schelele prin dreptul apartamentului sau - ca chipurile ii violau intimitatea... Bineinteles l-am trimis la plimbare cu tot cu intimitatea sa cu tot. Noi am montat schelele pe spatiul comun, ne-am facut treaba si da, i-am violat intimitatea vre-o doua saptamani ... Deci cand incepe sa exagereze, apai lasa-l pe roman, ca stie el ce are de facut!
Pana la urma, in opinia dvs. cam care ar fi rostul acestor camere? De ce trebuie noi sa investim in aceste instalatii? Este nevoie sa-i cer permisiunea de a-l filma pe hotul care acum o saptamana a furat o combina frigorifica de la etajul 8 ? Este nevoie sa cer permisiunea de a fi filmat pe tembelul care imprastie in holul blocului - asa de-a dracu' ce este el, toate gunoaiele si intrega corespondenta nesolicitata care se aduna zilnic in cosul de gunoi, special pus acolo de noi?
..............................
Pe mine ma intereseaza direct acest topic, este adevarat, au mai fost si altele, discutate aici pe forum, pe care am sa le caut, pentru ca si noi vrem sa montam o asa instalatie si vrem sa procedam cat se poate de legal. In principiu, vecinii nostri sunt de acord, trebuie sa intocmesc un tabel si sa obin acordul acestora si sa gasim o firma specializata care sa ne instaleze sistemul.
Desigur, am sa studiez si legislatia specifica, dar sfaturile dvs. vor fi bine primite!
adam: noi am instalat-o saptamana trecuta.
Pasii au fost cam urmatorii:
1. s-a supus si s-a aprobat in adunarea generala instalarea sistemului de supraveghere video, cu conditia sa ne incadram in suma de 4.500 lei. Pentru a nu pierde vremea cu o adunare generala, puteti sa o faceti pe baza de tabel nominal ( mai ales ca verbal si-au dat acordul).
2. Am cautat ( pe google) firme specializate. Am trimis in jur de 30 cereri. Am primit 11 oferte. Comitetul executiv, impreuna cu contabilul si administratorul au avut 2 saptamani sa studieze ofertele.
3. Am ales in comitet firma.
4. Am platit avans, in 3 zile s-a instalat totul, iar la predarea lucrarii a fost platita diferenta.

Am montat 4 camere la parter din care una la exterior si una la ultimul etaj ( cu vedere la casa liftului). Ne-am incadrat in 3.750 lei. Trebuie sa specific ca nu am optat pentru cele mai ieftine camere / sistem, ci am pus unul destul de bun.

Ca si optional, noi am pus si un sistem de transmisie wireless, pentru a putea fi accesate camerele pe internet. (18 euro /luna). Cel putin deocamdata acces au membrii comitetului.

PS: Nu sta nimeni cu ochii pe ele, este destul de plictisitor. Insa preventiv, cred ca vor avea efect.

Succes. Daca aveti nevoie de mai multe date va dau emailul.
@AlainCostea, merci de info. Pai cam asa se procedeaza. In fine, la noi este vorba de un bloc cu o singura scara, 44 ap. + sediu asociatie. Asociatiea este mult mai mare, insa aceasta optiune poate fi facuta individual, pe blocuri/scari. Nu toata lumea agreeaza asemenea chestii. Pana la proba contrarie. Cum spuneam, la noi se cam ”completeaza” din lucrurile puse temporar pe casa scarii: cateva calorifere, o masina de spalat, o combina frigorifica, ceva vase cu flori, producerea de tot felul de mizerii in lift, etc. ... Se pare ca toate se intampla cu ajutorul unor complici din bloc.
Daca voi avea nevoie de ajutor, am sa apelez, pe mp. Oricum adresa noastra de mail este: asloc_pt5@yahoo.com
De la peste 3 luni de la instalarea sistemului, pot sa spun ca acesta deja si-a facut simtita utilitatea: au fost identificate persoane care au aruncat gunoiul aiurea ( ma refer la lucruri destul de mari), care au stricat sistemul de inchidere al usii de la intrare, nu au mai fost cazuri de ramanere peste noapte de catre persoane fara adapost ( inainte se mai intampla)...

Legat de intrebarea initiala cu privire la acces, pana la urma s-a luat decizia sa aiba acces doar persoanele din conducerea asociatiei ( membri comitet, presedinte, administrator). In cazul unor probleme, oricine este ajutat.
S-a facut si un abonament de internet pentru acces de oriunde.


La urmatoarea adunare generala urmeaza sa se propuna instalrea unei noi camere, mult mai buna pentru filmarea parcarii ( au tot aparut probleme, de furturi usoare...)

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Camere video bloc Waters Waters La blocul in care locuiesc s-a decis instalarea de camere video prin vot majoritar (dar nu unanim) al locatarilor participanti la ultima sedinta de bloc. M-am ... (vezi toată discuția)
Instalarea de camere de supraveghere in holul blocului sandrad sandrad Buna ziua. Suntem o asociatie de proprietari care dorim sa instalam o camera de supraveghere la parterul blocului, avind in vedere ca anumiti proprietari ... (vezi toată discuția)
Sistem supraveghere parti comune rlau_ro rlau_ro S-a achizitionat in numele asociatiei de proprietari și s-a montat un sistem de supraveghere de conducerea asociației In partile comune respectiv hol ... (vezi toată discuția)