Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... concurs de infractiuni-consider prostie
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

concurs de infractiuni-consider prostie

daca am comis 6 infractiuni (inselaciune)-iar persoanele vatamate au depus plangeri in 6 locatii....rezultat: 6 dosare (concurs de infractiune)=6 condamnari se contopesc plus se adauga UN SPOR...pedeapsa maxima poate sa fie max 3 ani ca sa scap cu executarea pedepsei sub supraveghere....
de ce nu conexez dosarele in faza de urmarire penala si sa am 1 dosar = o condamnare,in acest caz infractiunile nu s in concurs si pot sa primesc o condamnare de 4 ani ca sa scap cu supraveghere++++ NU se adauga sporul......
Sunt situatii si situatii.
Se poate aplica pedeapsa cu executare si la 2 ani.