Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Refuz Finante de eliberare acte
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Refuz Finante de eliberare acte

In urma cu 2 luni de zile am trimis catre finante o cerere pentru o firma in care am detinut calitatea de asociat si administrator unde solicitam copia situatiilor financiare (copia bilantului si a declaratiilor fiscale ) din perioada 2008-2010 (perioada in care am fost in societate), conform prevederilor din codul de procedura fiscala prevazut de art 11. Secretul Fiscal (3) Este permisă transmiterea informaţiilor de natura celor prevăzute la alin. (1), inclusiv pentru perioada în care a avut calitatea de contribuabil:
a) """"contribuabilului însuşi""";
b) succesorilor acestuia.

Si de fapt sa am surpriza ca nu vor sa-mi elibereze actele mentionate mai sus, fiindu-mi comunicat verbal acest lucru.

Avand in vedere ca este un drept al meu sa primesc aceste acte doar pe perioada in care am fost asociat in aceea firma si pe care vreau sa-l exercit, ce masuri pot lua impotriva finantelor , ii pot obliga pe calea instantelor? Sau alte variante.

Multumesc.
Nu ati precizat concret daca va inregistrati cu debite in urmarire ?
Da exista.
Daca persoana juridica detine debite in urmarire,inseamna ca reprezntantii admisnitratoei finanaciare staruie sa aplice disp art 115 al 1 din OG nr 92/2003 privind codul de procedura fiscala republicat ce reglementeaza ordinea de stingere a datoriilor,care prevede ca initial se achita amenzi,taxe,impozite aflate in urmarire si ulterior se solutioineaza obligatiile fiscale curente
Codul de procedura fiscala a fost modificat prin OG nr. 16/2012, publicata in Monitorul Oficial nr. 618 din 28 august 2012.

Printre altele, noul act normativ aduce modificari art. 115 din Codul de procedura fiscala, care reglementeaza ordinea de stingere a datoriilor. art 115 stabileste ca sunt stinse cu prioritate toate obligatiile principale in ordinea vechimii lor si abia apoi se acopera accesoriile, tot in ordinea vechimii pe care acestea o au.
OG nr. 16/2012 completeaza art. 115 cu un nou alineat, alineatul 32, care reglementeaza o exceptie de la regulile existente in privinta stingerii datoriilor.
Noul alineat introdus stabileste ca
in cazul obligatiilor fiscale de plata stabilite de organele de inspectie fiscala, precum si amenzilor de orice fel, se stinge cu prioritate obligatia fiscala sau amenda pe care o alege contribuabilul.