Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... custodia copilului
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

custodia copilului

am divortat acum 2 ani din fosta casnicie a rezultat o fetita. In instanta fostul sot a cerut drept la vizita si un anumit program dar fiindca nu a platit taxa acest program nu a fost aprobat. Daca vreau sa plec cu fata din tara in vacanta am nevoie de aprobarea lui? Aprobare care sunt 100%sigura ca nu mi-ar da fostul sot. Mentionez ca el este plecat din tara lasandu-ma pe mine cu foarte multe datorii. De asemenea cand a plecat m-a lasat cu foarte multe datorii. Mai pot sa-l dau in judecata pentru aceste datorii sa recuperez o parte din ele? Multumesc anticipat pentru raspunsurile date. O zi buna
Daca aveti copilul in incredintare spre crestere si educare, nu mai aveti nevoie de acordul tatalui. Uitati-va [e hotarare sa vedeti ce scrie.
Pt datorii, daca sunt comune trebuie sa-l actionati in judecata - o actiune in pretentii sau partaj daca aveti si ceva bunuri comune de impartit si sunt datorii aferente.

Se pare ca veti iesi cu copilul din tara fara acordul lui.
Cu restul problemelor doar in instanta se va stabili daca veti avea sau nu noroc.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat