Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... cercetare disciplinara
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

cercetare disciplinara

Intr-o cercetare disciplinara cine ma poate asista conform 251(4) C M daca srl-ul la care lucrez nu are sindicat, reprezentant ales al salariatiolor, cu toate ca are peste 21 de angajati?
Pueti solicita sa fiti asistat de un avocat
Puteti merge insotit de un avocat ... Dispozitiile art. 251 alin. (4) C. muncii nu limiteaza dreptul salariatului de a fi asistat de avocat in procedura cercetarii abaterii disciplinare, acest drept avandu-si izvorul in contractul de asistenta judiciara.
Salariatul are dreptul sa formuleze si sa sustina toate apararile in favoarea sa, asa incat dreptul la o aparare efectiva nu exclude ci dimpotriva permite asistarea sa de un avocat.
saru'mana de raspuns