avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 507 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... salariu mim ec 2013
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

salariu mim ec 2013

Buna ziua,
S-a publicat ceva in legatura cu salariu mim pe ecom pt. 2013?
Trebuie sa fac o angajare cu 03.01.2013 si nu stiu ce salariu sa trec.
Multumesc.
Cel mai recent răspuns: daniela_circiumaru , utilizator 17:03, 25 Ianuarie 2013
Buna ziua,

La 1 feb 2013 intra in vigoare HG 23 din 22 ianuarie 2013 prin care s-a stabilit un salariu minim de 750 lei.
Am si eu o cateva intrebari cu privire la acest aspect.
Care este modalitatea de calcul a salariului minim pentru muncitorii cu studii medii sau superioare?
Se mai tine cont de coeficientii minimi de ierarhizare, asa cum apareau in CCM 2007 - 2010? Mai exact, va trebui sa am un salariu de incadrare minim calculat astfel:
- pentru salariati cu studii medii = 750 lei * 1.2= 900 lei
- studii superioare = 750 lei * 2= 1500 lei ?

Ce se intampla cu salariatii firmelor ce nu incheiat un contract colectiv la nivel de unitate?
Multumesc anticipat pentru raspuns(uri)!
Ultima modificare: Vineri, 25 Ianuarie 2013
daniela_circiumaru, utilizator
CCMN 2007-2010 a expirat , prin urmare nu se poate invoca un act care nu mai produce efecte juridice.

Coeficientii se aplica numai daca sunt prevazuti in ccm aplicabil angajatorului sau in regulamentul intern al acestuia.
Prin urmare, obligatia de majorare a salariului subzista numai in cazul celor care au salariul minim de 700 lei , nu si pentru ceilalti.

Incepand cu 01.01.2011, nu mai exista CCMN care sa oblige angajatorii la aplicarea unor coeficienti de ierarhizare in lipsa unor ccm-uri aplicabile acestora.

De la 01.02.2013, salariul minim brut este de 750 lei indiferent de studiile necesare ocuparii unei functii.

Multumesc frumos!
Aveam nevoie de inca o confirmare. :)

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Salarii 1 februarie 2013 veronica23 veronica23 cum se calculeaza salariu minim de la 1 febuarie 2013 in functie de studii, erau niste coeficienti care se aplicau acum se mai aplica sau (ex pt un salariat cu ... (vezi toată discuția)
Coeficienti de ierarhizare mirio mirio Buna ziua. Am si eu o intrebare. Lucrez intr un centru medical. De la 01 februarie 2013 cat va trebui sa fie salariul minim pentru cei cu studii superioare? ... (vezi toată discuția)
Salar minim pe economie busubianca busubianca Bună ziua, Este stabilit că de la data de 01.02.2013 , salariul minim pe economie este 750lei ? Pentru studii superioare se modifică ceva? Adică ... (vezi toată discuția)