Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Reducerea programului de lucru pentru mamele care ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Reducerea programului de lucru pentru mamele care alapteaza

Buna ziua, fetita mea implineste 1 an in Martie 2012, eu doresc sa revin la serviciu in Februarie 2012, inca o alaptez si as dori sa stiu daca reducerea programului de lucru cu 2 ore se aplica doar pana la implinirea varstei de 1 an a copilului sau daca o alaptez in continuare mai pot beneficia macar 6 luni de reducerea programului, si daca se poate vreau sa stiu in baza carei legi si ce acte doveditoare trebuie sa duc angajatorului.

Astept cu nerabdare raspunsul dvs.
Multumesc anticipat!
~ Conținut șters la cerere ~
1. Cred ca ati gresit anul si este vorba da martie si februarie 2013.

2. - Programul redus pentru alaptare se acorda numai pana implineste copilul 1 an.
- Pentru acordarea reducerii va trebuie a deverinta de la medicul de familie ca alaptati.

3. Daca in Contractul colectiv de munca aplicabil unitatii sau in Regulamentul intern al unitatii aveti prevazut ca se poate acorda aceasta reducere pentru o perioada dupa ce copilul implineste 2 ani atunci se aplica aceasta prevedere.
Va multumesc pentru rapsuns dl. Tudor Valeriu, aveti dreptate este vorba de anul 2013.
Va multumesc si dvs dl. Bode Alex pentru complexitatea raspunsului dvs.
As dori sa stiu si eu daca reducerea programului afecteaza cu ceva pensia?