Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Scutire impozit persoana cu handicap
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Scutire impozit persoana cu handicap

Fiica mea in varsta de 22 de ani este incadrata in grad de handicap accentuat - locuind impreuna cu familia. Doresc sa stiu daca in conformitate cu legea, familia poate beneficia de scutirea de impozit pe cladire.
Mentionez ca subsemnatul (tata) este titularul actului de proprietate.
Nu, conditia e ca persoana cu handicap sa fie proprietar ( persoana cu handicap beneficiaza de aceasta facilitate, nu familia ei) si sa si aiba domiciliul in acea locuinta. Domiciliul inteleg ca il are acolo , dar nu e proprietar. Donati-i casa si va fi scutita de plata impozitului.
In conformitate cu prev art 26 din L nr 448/2006 republicata,beneficiaza de facilitati fiscale numai persoanele detinatoare de decizie/certificat de incadrare in grad de handicap care sunt titulari ai dreptului de proprietate asupra bunului pentru care se solicita scutirea de la plata taxelor/impozitelor