Forum Discuţii juridice Executare silită declansarea procedurii executarii silite
Discuție deschisă în Executare silită

declansarea procedurii executarii silite

Exista posibilitatea ca o banca cu ipoteca de rang doi asupra unui imobil sa deschida unilateral procedura de executare silita, in conditiile in care exista o ipoteca asupra aceluiasi imobil de rang unu in favoarea altei banci (contractul de creditare cu banca cu ipoteca de rang unu se desfasoara in conditii normale)???
Da, exista, e vorba doar de un rang de prioritate, nu de exclusivitate.

Probabil ca celalalt contract (cel cu ipoteca de rang unu) va deveni scadent anticipat datorita executarii silite a bunurilor debitorului si din pretul imobilului se va indestula intai creditorul cu rang unu, iar din ce ramane cel cu grad doi, dar situatia exacta a creditului pentru care exista ipoteca de grad unu va fi solutionata conform prevederilor contractuale dintre parti, deci e dificil sa va zica cineva fara sa vada contractul exact care va fi solutia.
Dana Fatol, Avocat
Problema e ca valoarea actuala a imobilului,in cazul in care s-ar vinde,nu ar indestula decat creditorul cu rang unu,iar cel care a declansat procedura de executare (creditorul cu rang doi) ar face,in acest caz,doar "munca patriotica" in favoarea primului....