Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Obligatii pensionar peste limita
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Obligatii pensionar peste limita

Buna ziua,

Va rog respectuos sa ma ajutati intr-o dilema:

Pentru un pensionar peste limita de varsta, care lucreaza cu conventie civila, care sunt obligatiile de plata catre bugetul de stat si bugetul asigurarilor de sanatate?

Va multumesc, o zi buna!

Din veniturile realizate trebuie sa vi se retina urmatoarele:
- CAS=10,5% (ulterior puteti solicita recalcularea pensiei pe baza acestei contributii),
- CASS=5,5% (asigurarea de sanatate - este obligatoriu sa se retina din toate venituriel realizate)
- impozit=16% (aplicat la diferenta total brut - CAS - CASS)

Singura contributie pe care nu trebuie sa o platiti este ajutorul de somaj.
Va multumesc pentru raspunsul dumneavoastra!

Va mai rog daca se poate, sa imi spuneti si temeiul legal, un articol, numar de lege.
Beneficiarul prestatiei pensionarului, conform conventiei civile, ce obligatii are???

Prea multe intrebari... asa ca va rog, fiti ingaduitori.
Cititi va rog din Codul Fiscal:
- art. 296^3 si 296^4 din Titlul IX^2 Contribuţii sociale obligatorii
- art. 55 din TITLUL III Impozitul pe venit

[ link extern ]

Angajatorul plateste toate contributiile ca pentru orice salariati cu contracte de munca.
ana-cer, moderator