Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionare anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionare anticipata

Cumnata mea este nascuta la 25 04 1958 si are 32 ani de munca.
La ce varsta se poate pensiona anticipat si cat % este penalizarea.
De aasemenea doreste sa stie daca pe aceasta perioada beneficiaza de adaosul de 50% pentru ca este artist plastic profesionist cu multa activitate.
Va multumesc
Gasiti explicatii pe site-ul ministerului muncii:
[ link extern ]
1. Pentru o femeie nascuta in aprilie 1958 varsta standard de pensionare este de 61 de ani si 1 luna, stagiul complet de cotizare este de 31 de ani si 1 luna iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. Poate solicita:
- pensie pentru limita de varsta, la 61 de ani si 1 luna, in mai 2019;
- pensie anticipata (fara diminuare), la 56 de ani si 1 luna, in mai 2014, daca la acea data are un stagiu de cotizare de 39 de ani si 1 luna;
- pensie anticipata partiala, la 56 de ani si 1 luna, in mai 2014.

3. - In cazul pensiei anticipate partiale diminurea pensiei este de 0,75% pentru fiecare luna de anticipare.
- In mai 2019, cand va implini varsta standard de pensionare, pensia anticipata partiala se transforma, din oficiu, in pensie pentru limita de varsta si se recalcula pensia prin eliminarea diminuarii si adaugarea stagiilor asimilate de cotizare (facultatea la zi).