avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 648 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... fals intelectual si complicitate la inselaciune
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

fals intelectual si complicitate la inselaciune

va rog...cine ma poate ajuta cu un raspuns....in 10.10.2005 si in 20.03.2007 am intocmit adeverinte false, pentru o fosta colega de munca si pt sotul ei...nu am sa ma scuz sau acuz pentru acest fapt..este tarziu pentru asta...am comiso si regret...acum sunt acuzata de complicitate la inselaciune cf.art.26 Cp, art.215 alin 1,2,3; fals intelectual art.289, alin.1 ambele in aplicare cu art.33, lit.a
...intrebarea mea : pot scapa cu suspendare?..ce pot pati in modul cel mai grav?
mentionez ca in 01.11.2006 am mai comis aceeasi greseala pentru care am fost judecata cu urmatoarea solutie...citez" Solutie: Dosar x/x/2011 HOTÃRêTE 15.09.2011 În baza art.289 alin.1 C.penal cu aplic. art.320 ind.1 alin.7 C.pr.penală condamnă pe inculpata ..... la pedeapsa de 4 luni închisoare. În baza art. 81 C.pen. suspenda conditionat executarea pedepsei de 4 luni închisoare pe o durata de 2 şi 4 luni termen de incercare stabilit in conditiile art. 82 C.pen. În baza art.71 C.penal interzice inculpatei ..... exerciţiul drepturilor prev. de art. 64 lit.a teza a doua si lit.b C.penal. În baza art.71 alin.5 C.penal pe durata suspendării conditionate a executarii pedepsei inchisorii se suspenda si executarea pedepselor accesorii. În baza art.359 C.pr.pen. atrage atentia inculpatei .... asupra dispozitiilor art. 83,84 C.pen. a caror nerespectare are ca urmare revocarea suspendarii ........."
vin cu aceasta intrebare pe acet forum cu rugamintea de a ma ajuta persoane competente deoarece nu imi pot permite sa angajez un avocat , avand un ajutor de somaj de 461 lei, am o fata eleva in cls a 12 a si locuim cu chirie.
Cel mai recent răspuns: evelinna , utilizator 20:12, 21 Decembrie 2012
Din ceea ce spuneti ati mai fost condamnata pt. aceleasi fapte in trecut, asfel ca exista circumstante agravante in defavoarea dvs.

Pentru aceste motive va recomand sa va angajati un avocat specializat pe drept penal (eventual sa formulati cerere de ajutor judiciar) si sa va pregatiti apararile/probatoriile la modul cel mai serios.




multumesc pentru raspuns!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Va rog, doresc o informatie in legatura cu o hotarare definitiva privind circulatia pe drumurile publice. camicr camicr Buna seara,Am o mare rugaminte la dvs,daca ma puteti lamuri in legatura cu o hotarare definitiva,ce am sa o aplic mai jos....as dori va rog frumos,sa imi ... (vezi toată discuția)
La sentinta pe care o am cum ramine cu permisul? ionu1987 ionu1987 Solutie: 31471/212/2012 Hot 23.01.2013 În baza art 85 alin 2 din OUG nr 195/2002 cu aplic art 41 alin 2 C.pen şi art 320 1 alin 7 C.proc.pen condamnă ... (vezi toată discuția)
Ce va urma? alinaali alinaali Solutia pe scurt: HOTÃRÂRE 29.10.2013 În baza art. 86 alin. 1 din O.U.G. nr. 195/2002 cu aplicarea art. 3201 alin 7 C.p.p. şi art. 37 lit. b C.pen, ... (vezi toată discuția)