Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... fals intelectual si complicitate la inselaciune
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

fals intelectual si complicitate la inselaciune

va rog...cine ma poate ajuta cu un raspuns....in 10.10.2005 si in 20.03.2007 am intocmit adeverinte false, pentru o fosta colega de munca si pt sotul ei...nu am sa ma scuz sau acuz pentru acest fapt..este tarziu pentru asta...am comiso si regret...acum sunt acuzata de complicitate la inselaciune cf.art.26 Cp, art.215 alin 1,2,3; fals intelectual art.289, alin.1 ambele in aplicare cu art.33, lit.a
...intrebarea mea : pot scapa cu suspendare?..ce pot pati in modul cel mai grav?
mentionez ca in 01.11.2006 am mai comis aceeasi greseala pentru care am fost judecata cu urmatoarea solutie...citez" Solutie: Dosar x/x/2011 HOTÃRêTE 15.09.2011 În baza art.289 alin.1 C.penal cu aplic. art.320 ind.1 alin.7 C.pr.penală condamnă pe inculpata ..... la pedeapsa de 4 luni închisoare. În baza art. 81 C.pen. suspenda conditionat executarea pedepsei de 4 luni închisoare pe o durata de 2 şi 4 luni termen de incercare stabilit in conditiile art. 82 C.pen. În baza art.71 C.penal interzice inculpatei ..... exerciţiul drepturilor prev. de art. 64 lit.a teza a doua si lit.b C.penal. În baza art.71 alin.5 C.penal pe durata suspendării conditionate a executarii pedepsei inchisorii se suspenda si executarea pedepselor accesorii. În baza art.359 C.pr.pen. atrage atentia inculpatei .... asupra dispozitiilor art. 83,84 C.pen. a caror nerespectare are ca urmare revocarea suspendarii ........."
vin cu aceasta intrebare pe acet forum cu rugamintea de a ma ajuta persoane competente deoarece nu imi pot permite sa angajez un avocat , avand un ajutor de somaj de 461 lei, am o fata eleva in cls a 12 a si locuim cu chirie.
Din ceea ce spuneti ati mai fost condamnata pt. aceleasi fapte in trecut, asfel ca exista circumstante agravante in defavoarea dvs.

Pentru aceste motive va recomand sa va angajati un avocat specializat pe drept penal (eventual sa formulati cerere de ajutor judiciar) si sa va pregatiti apararile/probatoriile la modul cel mai serios.

multumesc pentru raspuns!