Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediu medical
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediu medical

buna ziua..am niste dureri de spate infioratoare si vreau sa imi iau concediu medical..as dori sa stiu daca s-a abrogat sau nu acea prevedere legala prin care se mai fac controale la domiciliu pentru a verifica pe cei aflati in concediile medicale..ca as dori sa plec din localitatea de resedinta la localitatea de domiciliu pe timpul concediului medical..
sincer, nu stiu ca se fac controale la domiciliu, si nu am vazut pe nicaieri scris lucrul asta.
faceti asa
1. luati-va concediul medical de la medic specialist, sau medic de familie.
2. anuntati unitatea unde lucrati ca sunteti in concediu medical, si pe ce perioada,
3. puteti pleca si in ...africa....sa va tratati... nu conteaza.. aveti certificat de concediu medical pe x zile, pe care l-a intocmit si parafat un medic specialist....
nu e treaba angajatorului ce faceti in concediu medical
aveti hartia, nu va doare capul
daca aveti alte altercatii cu angajatorul, prin concediu medical. puteti sa amanati totul
, pana va rezolvati treburile
angajatorul, nu poate contesta concediul medical decat in instanta.... ca...medicul l-a eliberat...aiure... dar, trebuie sa demonstreze..... netemeinicia lui ...... si e foarte greu:)
succes
Art. 51 din OUG 158/2005:

(1) Controlul modului de acordare a concediilor medicale şi de eliberare a certificatelor de
concediu medical se realizează de către echipe formate din personal din cadrul serviciilor
specializate din structura CNAS, respectiv a caselor de asigurări de sănătate. În cazuri
justificate, CNAS, respectiv casele de asigurări de sănătate, cooptează reprezentanţi ai
Ministerului Sănătăţii Publice sau ai direcţiilor de sănătate publică şi ai direcţiilor medicale
ori ai structurilor similare din ministerele şi instituţiile din administraţia publică centrală cu
reţea sanitară proprie.
(2) Controlul se realizează ca urmare a sesizării casei de asigurări de sănătate de către
plătitori
, precum şi prin sondaj, la iniţiativa autorităţilor abilitate să realizeze controlul.
(3) Controlul privind respectarea obligaţiilor prevăzute în convenţiile încheiate de către
medicii curanţi cu casele de asigurări de sănătate se efectuează de către organele de control
ale CNAS, respectiv ale caselor de asigurări de sănătate.
(3^1) Verificarea prezenţei asiguraţilor aflaţi în incapacitate temporară de muncă la
adresa de domiciliu sau la reşedinţa indicată se efectuează de către plătitorii de indemnizaţii,
însoţiţi, dacă este cazul, de un reprezentant al poliţiei, avându-se în vedere programul
individual de recuperare recomandat de către medicul specialist
. Verificarea prezenţei
asiguraţilor nu va afecta drepturile şi libertăţile cetăţeneşti garantate de Constituţia
României, republicată.
(3^2) Pentru persoanele aflate în incapacitate temporară de muncă ce refuză verificarea
prezenţei
în condiţiile alin. (3^1), plata indemnizaţiilor încetează de la data la care s-a
constatat acest fapt
, în condiţiile prevăzute în normele metodologice de aplicare a prezentei ordonanţe de urgenţă.
Nu este arbogata prevederea de mai sus .. insa, Comisiile pentru muncă si sănătate din cadrul Camerei Deputatilor au adoptat, in luna Octombrie 2012, în sedintă comună, un raport de respingere a ordonantei de urgentă care prevede ca persoanele care se află în concediu medical să fie verificate la domiciliu.
Cand vi se elibereaza certificatul medical veti semna o declaratie in care veti spune care va fi resedinta dvs. pe timpul concediului medical si unde veti putea fi verificat.
Potrivit legii, verificarea prezentei asiguratilor aflati in incapacitate temporara de munca la adresa de domiciliu sau la resedinta indicata se poate efectua numai in intervalul orar 8,00 -11,00, 12:00 -17:00, 18:00- 20:00, prilej cu care se va incheia un proces-verbal semnat de membrii comisiei si de asigurat, conform modelului prevazut in lege.