avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 765 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire

Buna ziua,

Am si eu o speta si sper sa ma ajutati. Este vorba de mostenitorii unei persoane X care este vaduv si nu are copii.
Cum nu are sotie si nici copii mostenitorii ii vor fi fratii:
- A care este decedat si are ca mostenitori sotia As si copii A1 si A2
- B care este in viata si are ca mostenitori sotia si copii B1 si B2
- C care este si acesta decedat si are ca mostenitori sotia si copii C1 si C2
- D vaduv decedat si are ca mostenito un copil D1
X a facut un testament catre B1 prin care ii lasa toate bunurile.
Acestea fiind datele, care vor fi mostenitorii? Care este procedura in acest caz?
Ultima modificare: Duminică, 23 Decembrie 2012
contzmir, utilizator
Cel mai recent răspuns: ContSters250994 , utilizator 10:07, 24 Decembrie 2012
Folositi optiunea editare si postati intrebarea sau intrebarile pe care le aveti in legatura cu subiectul deschis.
Ultima modificare: Duminică, 23 Decembrie 2012
MARTA SIMONA PETRE, Avocat
Multumesc pentru indrumare! Mai greu la inceput!
B1 este mostenitor , este legatar universal. Ceilalalti succesibili nu sunt rezervatari si nu pot cere reductiunea testamentului. Insa pot ataca testamentul sa incerce sa l anuleze pe motiv ca la data intocmirii lui X nu avea capacitatea de exercitiu deplina sau consimtamantul I a fost smuls prin dol sau violenta. Daca testamentul este autentic atunci este aproape imposibil de demonstrat asa ceva.
Daca nu lasa testament, la mostenirea lui veneau nepotii de frate doar nu i sotiile fratilor!
Este f important ca B 1 sa i acceptat succesiunea .
B1 moștenește tot, sub rezerva acceptării moștenirii în termen. Restul nu au nici un drept.
Joha a scris:n
nEste f important ca B 1 sa i acceptat succesiunea .n

Puteti detalia ce inseamna ca B1 sa accepte succesiunea?

Alte discuții în legătură

Succesiune fara mostenitori rezervatari dariad dariad In cazul dezbaterii unei astfel de succesiuni, cum se procedeaza? Caz concret. Persoana care decedeaza se presupune ca a lasat un testament sau a avut ... (vezi toată discuția)
Testament looly looly Buna ziua. Am o cunostinta care are o problema.Un domn a facut un testament cu sotia lui in care se specifica in felul urmator : daca moare el inaintea ... (vezi toată discuția)
Mostenire Ella2 Ella2 Dacă am testament si am deschis succesiunea (persoana decedata,neavând copii)nepoții decedate pot interveni cumva la succesiune? (vezi toată discuția)