Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire

Buna ziua,

Am si eu o speta si sper sa ma ajutati. Este vorba de mostenitorii unei persoane X care este vaduv si nu are copii.
Cum nu are sotie si nici copii mostenitorii ii vor fi fratii:
- A care este decedat si are ca mostenitori sotia As si copii A1 si A2
- B care este in viata si are ca mostenitori sotia si copii B1 si B2
- C care este si acesta decedat si are ca mostenitori sotia si copii C1 si C2
- D vaduv decedat si are ca mostenito un copil D1
X a facut un testament catre B1 prin care ii lasa toate bunurile.
Acestea fiind datele, care vor fi mostenitorii? Care este procedura in acest caz?
contzmir, utilizator
Folositi optiunea editare si postati intrebarea sau intrebarile pe care le aveti in legatura cu subiectul deschis.
MARTA SIMONA PETRE, Avocat
Multumesc pentru indrumare! Mai greu la inceput!
B1 este mostenitor , este legatar universal. Ceilalalti succesibili nu sunt rezervatari si nu pot cere reductiunea testamentului. Insa pot ataca testamentul sa incerce sa l anuleze pe motiv ca la data intocmirii lui X nu avea capacitatea de exercitiu deplina sau consimtamantul I a fost smuls prin dol sau violenta. Daca testamentul este autentic atunci este aproape imposibil de demonstrat asa ceva.
Daca nu lasa testament, la mostenirea lui veneau nepotii de frate doar nu i sotiile fratilor!
Este f important ca B 1 sa i acceptat succesiunea .
B1 moștenește tot, sub rezerva acceptării moștenirii în termen. Restul nu au nici un drept.
Joha a scris:n
nEste f important ca B 1 sa i acceptat succesiunea .n

Puteti detalia ce inseamna ca B1 sa accepte succesiunea?