Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... recunoastere paternitate copil
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

recunoastere paternitate copil

Buna ziua,
Urmeaza sa ma casatoresc si avem o fetita de 8 ani pe care nu am recunoscuto la nastere si doresc sa schimb acest lucru. Cand o pot face , inainte sau dupa casatorie si ce proceduri trebuiesc urmate?
recunoasterea se face in oricand, adresati-va serviciului de stare civila; inainte sau dupa casatorie copilul va avea inscris la rubrica "numele parintilor" numele avute de parinti la momentul nasterii copilului...asadar nume diferite (de familie al mamei - de fata cum se spune si de familie al tatalui)