Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... amenda de circulatie
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

amenda de circulatie

Buna ziua,
As dori sa stiu daca o amenda de circulatie nu este platita in termenul legal de 48 ore pt a beneficia de reducere cu 50% si se face contestatie in instanta, daca se pierde procesul se mai poate plati cu 50% reducere in primele 48 ore sau se plateste integral?
Va multumesc!
Termenul legal de contestatie a amenzii respective este de 15 zile de la semnare/comunicare.
Pe parcursul procesului amenda este suspendata. Daca pierdeti, nu cred ca mai beneficiati de reducerea de 50%, un jurist sau avocat o sa va raspunda mai la obiect.
Daca stiti ca nu aveti sorti de izbanda in instanta nu veti obtine ca avantaj pentru dumneavoastra decat o amanare a platii.