Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune

Buna ziua!
Tatal meu e decedat si as dori sa intreb urmatoarele:
- daca a facut cumva o imputernicire unei persoane care nu face parte din familie, acea persoana poate trece apartamentul defunctului pe numele sau? Nu se stie inca daca tatal meu a facut un testament, stim doar ca lipseste contractul apartamentului.
- in cazul in care nu este vorba de ceea ce am scris mai sus, in cat timp putem noi, copii lui, sa facem succesiunea?
Va multumesc anticipat!
ar fi bine s-o faceți în interiorul a unui an de la deces.La dezbaterea succesiunii se va afla și ”lucrul ascuns”, trebuie văzut despre ce anume posibilă ”împuternicire” este vorba.
Succesiunea se poae face oricand. Termenul de optiune succesorala daca tatal dvs a decedat dupa 1 oct 2011 este un an. Daca sunteti in acest termen faceti declaratia de acceptare a succesiunii, daca dezbateti pana in 2 ani de la deces nu platiti impozit.
Verificati la CF printr un extras de informare daca imobilul apartine tatalui sau altcuiva. Acea persoana nu putea avea Decat o imputernicire de a vinde siesi imobilul , mandatul pt sine insusi sau testament. Daca e vorba de testament trebuia dezbatuta succesiunea ....iar dvs puteti cere daca exista testament reductiunea liberalitatilor excesive caci sunteti mostenitori rezervatari.