Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... pot lua indemnizatie pentru cresterea copilului, daca ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

pot lua indemnizatie pentru cresterea copilului, daca o sa imi expire contractul curand?

buna ziua! am si eu o nelamurire. eu am un contract pe perioada determinata de 21 de luni. la sfarsitul lui aprilie imi expira contractul si nu cred ca o sa mi-l continuue pentru ca ar trebui sa vina cineva in locul meu. eu daca vreau sa fac un bebelus si daca se prinde si sa presupunem ca la sfarsitul lui aprilie o sa am o luna de sarcina, daca intru in somaj dupa pot continuua cu concediu prenatal si dupa sa iau si indemnizatie? asta este intrebarea mea daca pot beneficia de indemnizatie?
just_iri

Daca intrati in somaj ,apoi puteti intra in concediu de maternitate si apoi in CCC .. pe perioada acestor concedii, plata indemnziatiei se va suspenda, urmand a se relua la incetarea CCC.
1. Ati mai pus aceleasi intrebari de doua ori, pe 01.10.2012 si pe 25.12.2012, si ati primit si raspunsurile.

2. Intrati pe:
www.avocatnet.ro/content/for...

si cititi raspunsurile de acolo.