Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Incredintarea minorului la Mama cu Hotarare ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Incredintarea minorului la Mama cu Hotarare Judecatoreasca

Avem o Hotarare Judecatoreasca in favoarea Mamei sa vina sa isi i-a minorul din tara in decurs de 30 de zile. Acest termen a expirat.
Care sunt conditiile in care acuma ar putea sa vina sa scoata minorul din tara?
Amandoua parti sunt deja divortate.

Mama copilui este in Spania, a fost arestatat de nenumarate ori , nu are garantie ca sa isi poata intretine copilul si totusi judecatorul i-a dat dreptul sa isi i-a copilul din tara.

Tatal in schimb are loc de munca, casa si tot ce este necesar.....

Ce se poate face ptr a se impiedica acest lucru cu Sentinta data...?

Va multumesc ptr orice ajutor legal.
aantoni, utilizator
~ Conținut șters la cerere ~
Dupa ultima hotarare nu s-a mai depus Apel astfel sentinta a ramas valabila.
Care ar fi urmatorul pas , daca mai exista?
Curtea de Apel a respins cererea pentru incredintarea minorlui la tata acordand acesta mamei care domiciliaza in afara tarii.
Sentinta a fost data in 24.10.2012 IREVOCABILA.

1. Exista un termen de care trebuie sa se tina mama sa i-a minora din tara?
2. Mai este nevoie de semnatura tatalui pentru ca aceasta sa fie scoasa din tara?
3. Se mai poate ataca aceasta sentinta sau va trebui sa fie depus din nou un dosar la Judecatorie pentru a se rejudeca incredintarea minorului la tata?

Mentionez ca probele aduse la dosar nu au fost luate in considerare la ultimul apel de catre Curtea de Apel.....

Va multumesc!
LARATORY a scris :
Forum Dreptul familiei sau probleme juridice de familie
Discutie Incredintarea minorului la Mama cu Hotarare Judecatoreasca
Data mesaj Sambata, 5 Ianuarie 2013, 13:42

Mesaj

In conformitate cu Noul Cod Civil instanta stabileste locuinta minorului (vezi art.400), in cazul dvs inteleg ca s-a stabilit ca minora sa aiba locuinta in strainatate la mama sa, caz in care nu ar mai fi necesara semnatura dvs pt scoaterea minorei din tara intrucat aceasta iesire din tara a minorei vine ca urmare a unei sentinte judec de stabilire a locuintei in strainatate.
Nu ati mentionat daca instanta a stabilit ca exercitarea autoritatii parintesti va apartine ambilor parinti (vezi art.397) sau doar mamei (vezi art 398).
Oricand se modifica situatia pe care instanta a avut.o in vedere la pronuntarea sentintei se va putea depune o noua cerere de stabilire a locuintei minorei.
Nu ati mentionat daca ati solicitat instantei stabilirea unui program de vizitare a minorei in favoarea dvs.

dupa apel puteati face recurs.inteleg ca hotrarea este irevocabila. puteti promova o noua ctiune pe baza art. 403 NCC. nu imi dau seama cum , daca situatia este asa copilul a fost incredintat mamei.....poate va si schimbati avocatul