Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Custodia comuna-drepturi pentru tata si obligatii ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Custodia comuna-drepturi pentru tata si obligatii pentru mama?

buna seara!eu si fostul sot avem custodie comuna asupra baiatului nostru,locuim impreuna avand un credit ipotecar pe apartament,si nici nu am facut partaj.as vrea sa -miexplice cineva ce anume inseamna custodia comuna.locuind inca impreuna nu-si indeplineste obligatiile de parinte,apare si dispare cand doreste fara a da vreo explicatie copilului,daca eu sunt la serviciu si las minorul cu el,cheama unul dintre bunici sa stea cu el si tatal dispare invocand ca are treaba,nu se intereseaza de scoala copiluli,nu face teme cu el,il lasa la calculator cat doreste.fostul sot are un program de vizita al copiluli stabilit de instanta,am fost de acord sa locuim impreuna pentru a nu-i ingradi minorului legaturile cu tatal,nu contribuie cu nimic la cresterea minorului,meditatii,cheltuieili,rechizite etc pe motiv ca plateste rata la apartament,eu fiind cea care plateste utilitatile si tot ce trebuie legat de minor scoala,haine si tot ce-i trebuie unui copil.in schimb fostul sot are pretentia de a fi informat cu privire la minor in timpul cat sta cu mine.va intreb pe dvs custodia comuna pentru parintele caruia i-a fost incredintat minorul,mama in cazul meu,reprezinta doar obligatii si drepturi fata de minor iar pentru celalat parinte,nerezident am vazut ca se numeste,numai drepturi?custodia comuna la noi este destul de ambiguu explicata.mentionez ca fostul sot nu comunica absolut deloc cu mine referitor la minor,cumparandu-i acestuia telefon si sunandu-l cand doreste in timpul cat este plecat.mi se pare normal sa ma intrebe pe mine despre toate problemele minorului,eu fiind cea care il cresc si il educ.ce pot face in acest caz?fostul sot a inteles prin custodie comuna ca are numai drepturi asupra minorului dar nu si obligatii.ce pot face?din cate am citit eu custodia exclusiva se obtine greu,si nici nu doresc asta.ce trebuie sa fac si cui trebuie sa ma adresez pentru a-si indeplini si tatal obligatiile fata de minor?fostul sot fiind cel care a cerut custodie comuna si copilului sa i se stabileasca domiciliu la mine.
Daca locuiti impreuna nu exista probleme.
Nu exista regulile de drept precum daca ati fi fost despartiti in fapt.
Draga doamna, ati inteles perfect, custodia comuna inseamna obligatii pentru dvs si drepturi pentru tata. Cred ca fostul dvs sot nici nu si-ar fi putut inchipui un aranjament mai fericit. Locuieste gratis, e langa copil, joaca rolul de tata cand si daca vrea, probabil ca nu are nici cea mai mica intentie sa schimbe ceva, caci unde ar mai gasi o gazduire fara cheltuieli? Parerea mea, gasiti o solutie sa va separati partajand apartamentul, astfel incat sa aveti in intretinere doar minorul, nu si fostul sot. Astfel, chiar si intr-o garsoniera, va veti reorganiza viata ca mama alaturi de copilul ei. Poate va veti reface si viata sau pur si simplu veti duce o viata normala. Dupa partaj instanta va stabili o pensie alimentara si un program de vizitare. La inceput va fi "zmeu". O sa va ameninte, ca ramaneti pe drumuri, ca va lua el copilul sau ca va cere cine stie ce program de vizitare. Nu va lasati intimidata, o sa-i "treaca" repede. Nu se poate a la long o astfel de viata. Platiti cat puteti mai mult cu cardul din contul dvs ca sa faceti dovada ca doar dvs intretineti minorul si casa, cautati-va martori ca nu se ocupa de copil, preferabil printre vecini, incercati sa va asigurati ca cineva de la scoala va sustine, declarand ca doar dvs va interesati de situatia scolara, la fel eventual la medicul de familie. Sfatuti-va cu un avocat. Si dvs aveti dreptul la o parte din apartament. E important decat timp aveti creditul, prezumat a fi platit impreuna, de unde a provenit avansul etc. Mult noroc. Nu va zgarciti la o consultatie la un avocat bun!
i/am propus fostului sot cu ceva timp in urma sa se mute ori el ,ori eu cu baiatul .raspunsul a fost nu/mi las copilul pe strada,si ca se va muta el.a trecut de atunci o jumatate de an si nu s/a mai mutat,in plus m/a amenintat ca nu va mai plati rata,el isi va da demisia si sa platesc tot,in cazul in care indraznec sa ma mut cu copilul.mentionez ca salariu meu este de 900 ron.rata de 280 euro pe luna timp de 30 de ani,rata pe care a platit/o el.nu am dat nici un avans la credit ,adeverinta lui 2200 si a mea 1000,acum 3 ani si apartamentul ipotecat,eu fiind coplatitor si fostul sot titularul contractului.cat ma costa sa bag eu partajul?avem impreuna apartamentul ipotecat,o firma pe numele meu ,facuta in timpul casatoriei,la care eu sunt actionar 50 la suta si sora lui 50 la suta,un alt credit pe numele lui,dar tot din timpul casatoriei.as vrea prin asta sa ne vedem fiecare de treaba noastra civilizat si omeneste si sa il fac sa inteleaga ca trebuie sa se implice in cresterea si educarea minorului,ca nu are nici un drept sa/mi ingradesca mie libertatea.si sa fiu mai explicita,a plecat de sarbatori fara sa ma fi intrebat daca are cu cine sa stea copilul,daca sunt sau nu la serv,eu fiind nevoita sa lucrez in plus pentru a putea fi libera de sarbatori sa stau cu copilul.domeniul in care lucrez pot fi de serv indiferent de zile libere legale sau sarabatori.multumesc pentru tot si va doresc un sincer La multi ani!
fostul sot are stabilita o pensie de 300 ron pe luna minorului,bani pe care bineinteles ca nu i/a dat.i/am propus chiar sa merga si de banii aceia sa ii spun ce are nevoie copilul sa/i gestioneze el,mie sa/mi faca doar dovada ca i/a folosit pentru copil.din pacate fostul sot e un om cu studii,si credeam ca asa cum a spus avocatul sau avem puterea de a comunica pentru binele minorului,dar m/am convins ca nu se poate.si acum va intreb ce solutii mai civilizate pot gasi cu asemenea om?sunt o femeie matura ,cu picioarele pe pamant careia nici un sacrificiu nu i se pare prea mare pentru copil.