Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Cum platesc C.A.S.S.cu venituri numai din tranzactiile ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Cum platesc C.A.S.S.cu venituri numai din tranzactiile cu actiuni pe bursa

Sunt o persoana fara ocupatie si am inceput sa tranzactionez actiuni pe Bursa de Valori Bucuresti.
In aceasta luna am facut cateva vanzari de actiuni, in urma carora am incasat o anumita suma de bani ca venit. Voi depue declaratia de impunere la Circa Financiara pentru impozitul pe venit.
Intrebare : Ce acte imi trebuie si ce contributie ( in procente din venitul castigat din vanzarea actiunilor ) trebuie sa platesc la C.A.S.S.( Casa de Asigurari de Sanatate ), care este legea in vigoare.
Din cate stiu, se plateste 5,5 %.
Daca este asa :
Este 5,5 % din valoarea de vanzare a actiunilor ? sau
Este 5,5 % din castigul pe care il am din actiunile respective ( vanzare - cumparare actiuni ) ?
Ce declar la C.A.S.S. ?
In cazul particular in care le vand si le-am cumparat mai scump, deci am pierdere, ( profit pe minus ) ce declar la C.A.S.S. ?
george-neagu, moderator
Din codul fiscal ART. 296^27 Contribuabilii
(1) Contribuţia de asigurări sociale de sănătate se datorează şi de către persoanele care realizează venituri din:
......
b) investiţii;
.......
(3) Persoanele care realizează într-un an fiscal venituri de natura celor menţionate la alin. (1) plătesc contribuţia asupra tuturor acestor venituri. Baza lunară de calcul al contribuţiei de asigurări sociale de sănătate nu poate fi mai mică decât un salariu de bază minim brut pe ţară.
Contribuţia de asigurări sociale de sănătate prevăzută la art. 296^27 alin. (1) se calculează în anul următor, prin aplicarea cotei individuale de contribuţie asupra bazei de calcul (câştigul/pierderea din transferul titlurilor de valoare).
Deci dumneavoastra veti depune declaratia 200 in 2014 pentru anul 2013. Pentru aceasta, la anul mai intai veti merge la firma prin intermediul careia faceti tranzactiile bursiere si va va da un centralizator cu câştigul/pierderea din transferul titlurilor de valoare pe care l-ati inregistrat in anul precedent. Cu valoarea de acolo completati declaratia 200. Apoi spre sfarsitul anului 2014 asteptati ca va va veni acasa de la finante o decizie de impunere cu impozitul si CASS de plata, daca e cazul, cat si cu termenul in care trebuie sa faceti plata.
Multumesc pentru raspuns, totusi am o mica nelamurire :
Firma respectiva imi da o suma din care reiese castigul sau pierderea, deci sa zicem PROFIT.

CASS-UL imi ia 5,5 % din acest profit ?
La salariati se ia 5,5 % din salariu ( adica din cat incaseaza lunar )
Eu incasez banii din vanzarea actiunilor, acestia nu sunt specificati in respectivul formular poe care mi-l inmaneaza firma. Sunt mult mai multi decat cei scrisi in respectivul formular.
La acesti bani totusi CASS-ul nu are acces.
george-neagu, moderator
Hartia pe de care va spuneam va contine toate operatiunile facute in 2013 si e diferita de ce primiti acum, la fiecare tranzactie.
Impozit de 16% cat si cass se ca calcula la castig adica la diferenta intre pret vanzare si pret cumparare.
(3) Persoanele care realizează într-un an fiscal venituri de natura celor menţionate la alin. (1) plătesc contribuţia asupra tuturor acestor venituri. Baza lunară de calcul al contribuţiei de asigurări sociale de sănătate nu poate fi mai mică decât un salariu de bază minim brut pe ţară.
Contribuţia de asigurări sociale de sănătate prevăzută la art. 296^27 alin. (1) se calculează în anul următor, prin aplicarea cotei individuale de contribuţie asupra bazei de calcul (câştigul/pierderea din transferul titlurilor de valoare).

impozitul il platiti 16% din castig
cass:daca castigul este mai mare decat sal minim pe economie ,platiti 5,5% din castig ,ddaca este mai mic platiti la sal minim pe economie::800*5.5%=44lei*12luni=528 lei (este suma minima care o platiti la sanatate,daca cistigul anual este mai mic decat sal minim*12 luni)