avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 708 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Cum se calculeaza contributiile pentru sanatate si ...
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Cum se calculeaza contributiile pentru sanatate si pensie pentru p.f.a.

Am accesat masura 141 in domeniul apicultura si am fost nevoit sa ma inregistrez ca p.f.a. Va rog sa-mi spuneti ce obligatii fiscale am, mentionez ca nu sunt angajat. De asemenea va rog sa-mi spuneti cum se calculeaza contributiile pentru sanatate si pensie se iau in calcul numai veniturile obtinute sau venitul realizat minus cheltuieli.
Cel mai recent răspuns: ismi3ismi , utilizator 23:10, 4 Iunie 2012
Contributia la sanatate se calculeaza prin aplicarea procentului de 5,5% asupra venitului brut lunar dar nu mai mic decat salariul minim brut. Se plateste minim 39 lei.
Contribuţia la sistemul public de pensii ce trebuie plătită de către o persoană fizică autorizată în cazul în care nu contribuie deja la acesta în baza unui contract individual de muncă este de 31,3% la venitul brut lunar. Venitul asigurat reprezintă venitul brut realizat lunar, însă nu poate fi mai mic de o pătrime din salariul mediu brut. Se plateste lunar minim 232 lei.
Va multumesc pentru raspuns dar pentru ca nu am cunostinte in domeniu va mai rog sa-mi mai spuneti cum se calculeaza venitul brut.
Venitul brut cuprinde cuprinde in general sumele încasate şi echivalentul în lei al veniturilor în natura din desfăşurarea activităţii.
as completa:daca nu realizati 4 sal medii brute utilizate la fundamendarea BASS,nu aveti obligativitatea contributiei de 31.3% in sistemul de pensii(2117*4=8468/an)iar suma minima de plata e 2117*4*31.3%:12 luni=220/luna.
dana,vezi ca s-a schimbat ,nu mai e ca anul trecut :

Noua OUG nr. 125/2011 prevede la art. 296^22. (1) ,,Baza lunară de calcul al contribuţiei de asigurări sociale pentru persoanele prevăzute la art. 296^21 alin. (1) lit. a)-e) este venitul declarat, care nu poate fi mai mic de 35% din câştigul salarial mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurărilor sociale de stat şi nici mai mare decât echivalentul a de 5 ori acest câştig; contribuabilii al căror venit rămas după deducerea din venitul total realizat a cheltuielilor efectuate în scopul realizării acestui venit, respectiv valoarea anuală a normei de venit, după caz, raportat la cele 12 luni ale anului, este sub nivelul minim menţionat, nu datorează contribuţie de asigurări sociale,,.
LEGE nr. 294 din 21 decembrie 2011 bugetului asigurărilor sociale de stat pe anul 2012, art. 17 Câştigul salarial mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurărilor sociale de stat pe anul 2012 este de 2.117 lei.
2117X35%=741 lei; 741X31,3%=232 lei/luna; 741X12=8892 lei/an
Contribuabilii al căror venit rămas după deducerea din venitul total realizat a cheltuielilor efectuate în scopul realizării acestui venit, respectiv valoarea anuală a normei de venit, după caz, raportat la cele 12 luni ale anului, este sub nivelul minim menţionat mai sus, adica de 741 lei (2117X0,35)., nu datorează contribuţie de asigurări sociale pentru pensie
Ultima modificare: Duminică, 19 Februarie 2012
ismi3ismi, utilizator

Alte discuții în legătură

Contributie pensie pfa 2012 urmare a oug125/2011 ad2012pfa ad2012pfa Buna ziua Pentru PFA din 2010 - fara vreo alta angajare in alta parte in toata aceasta perioada - as dori sa stiu ce datorez Casei de Pensii , ca mai ... (vezi toată discuția)
Plata cas ptr pfa emma199go emma199go In cazul unui PFA cu un venit lunar de 500 ron se este obligatorie contributia la CAS? Daca da, cat se plateste? Multumesc mult!! (vezi toată discuția)
Taxe si impozite pentru pfa arinna arinna Care sunt taxele si impozitele platite de un vanzator la taraba, un pfa?Daca vinde de 5 lei pe zi si astfel ii ies 150 ron/luna ca venit brut?Daca nu i se vand ... (vezi toată discuția)