Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Avem dreptul la casa cu chirie la stat?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Avem dreptul la casa cu chirie la stat?

Am 36 de ani si sotul are 40 de ani, avem un copil in varsta de 15 ani. Nu avem nici un fel de proprietate si locuim cu mama mea in apartamentul ei (proprietate personala impreuna si cu fratele meu,care are varsta de 30 ani dar si cu bunica mea in varsta de 90 de ani).Suntem 4 frati, 2 dintre ei avand casele lor si fiind ajutati finaciar de catre mama mea. Din cauza divergentelor aparute in delungul timpului dintre mine si mama mea care din pacate are si probleme de comportament ( exp. crize de isterie) sa ajuns la atmosfera tensionata. Ne ameninta ca ne da afara in strada si ca va vinde apartamentul si o sa ii ajute pe ceilati frati ai mei care au si ei la randul lor copii (dar au si casele lor).
Socrii mei au un apartament 2 camere, in care locuieste si cumnatul meu (major), deci este exclus sa ne mutam la ei.
Eu am salariul minim pe economie iar sotul cu putin mai mult de cat mine,deci nu imi permit sa platim o chirie mare, plus utilitatile. Am facut cu ceva timp in urma si rata la banca (cand aveam totusi un salariu decent). Din bacate am intarziat cu plata ratei la timp si acum sunt in baza de date ca rau platnic.

Care este procedura, ce acte imi trebuiesc si unde trebuie sa ma prezint pentru a face o cerere pentru casa cu chirie la ANL sau cu chirie sociala? Sau exista alta posibilitate, alte cai?
Chiar nu stiu ce sa fac cum sa procedez sa nu ajung in strada.
Sunt o fire luptatoare si ma descurc cand mi se da o sarcina de indeplint, dar acum simnt ca ma impotmolesc, sunt derutata complet!
Cu frati mei mai mari (care sunt frati doar de mama),nu ma inteleg de loc iar tatal meu este insurat de mai bine de 23 de ani cu alta femeie, nu prea am tinut legatura (nu sta in Bucuresti),deci nu am cum sa le cer ajutorul.
Se poate face o expertiza la adresa care locuim ca sa se dovedeasca cele spuse de mine?
Toti vecini stiu situatia familiara a noastra si sigur ar depune marturie pentru noi.(Mama sa cam certat cu majoritatea din bloc, mai ales ca a acumulat si restante la intretinere)

P.S -Bunica mea este molestata fizic si verbal de catre mama mea care pana nu de mult o trimitea pe la cersit.
(Am afalat acest lucru nu cu mult timp in urma si am luat masuri printr-un gest extrem al meu, adica am trecut si eu la amenintari ca o sa fac plangere la politie.In urma scandalului nu o mai duce pe bunica strazi,pentru ca nici nu mai poate saraca sa stea pe picioare si nici nu mai vede bine).Scandalul acesta a dus la adancirea tensiunilor dintre noi.

Am un copli minunat care invata extraordinar de bine si care are si activitati extrascolare si incerc impreuna sotul meu sa ii facem o viata cat mai frumoasa si evitam pe cat posibil orice fel de discutii cu mama mea in fata copilului(de multe ori imposibil). Pana acum 2 luni a dormit cu noi in acelasi dormitor dar acum are in sfarsit camera ei (momentan, pana nu se razgandeste bunica ei )

Va multumesc anticipat pentru raspuns,
Cu stima, un om din Romania
oxymaria, utilizator
puteti face o cerere la primarie, printre altele primaria va dispune si efectuarea unei anchete sociale la domiciliul actual; daca se motiveaza cererea dvs si daca exista fond locativ, poate aveti noroc. Eu chiar va doresc sa reusiti!
Va mutumesc foarte mult, pentru raspuns.
O seara placuta!
Teoretic aveti dreptul a solicita la autoritatea publica locala analizarea situatiei dvs in vederea acordarii unei locuinte sociale
Practic acordarea acestor locuinte este conditionata de disponibilitatea concreta a existentei locuintelor sociale la nivelul localitatii dvs,a listei in asteptare si a altor factori independenti de vointa dvs
Succes la inceput de an in obtinerea unei locuinte !
Multumesc pentru raspuns.
Va urez ca anul 2013, sa fie plin de impliniri!