Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie anticipata

Buna ziua.In conditiile unui stagiu de cotizare de 31 ani ,fara intreruperi(conditii normale de munca),care este varsta la care se poate solicita pensionare anticipata?
Pentru a primi un raspuns este nevoie si de data nasterii dvs.
Conform prevederilor Legii 19/2000 privind sistemul public de pensii si alte drepturi de asigurari sociale, pensia pentru limita de varsta se acorda asiguratilor care indeplinesc, cumulativ, la data pensionarii conditiile privind varsta standard de pensionare si stagiul minim de cotizare realizat in sistemul public
Atunci la ce se refera notiunea de pensionare anticipata sau pensionare anticipata partiala?Nu se poate solicta sub nici o forma pensioanarea decat la implinirea varstei standard?
Daca nu vreti sa va spuneti data nasterii atunci aflati urmatoarele:
1. Varsta standard de pensionare este, la femei, varsta la care poate iesi la pensie de limita de varsta, in functie de data nasterii (maxim 60 de ani).
2. Pentru ca aveti 31 de ani de munca, puteti iesi la pensie anticipata partiala cu 5 ani inainte de varsta standard de pensionare (la maxim 55 de ani).
3. Puteti intra pe www.pensiiprahova.ro si veti prmi raspunsurile cele mai competente de la specialisti in domeniu.
mara100 a scris:

Atunci la ce se refera notiunea de pensionare anticipata sau pensionare anticipata partiala?Nu se poate solicta sub nici o forma pensioanarea decat la implinirea varstei standard?

Asiguratii care au depasit stagiul complet de cotizare cu cel putin 10 ani pot solicita pensia anticipata cu cel mult 5 ani inaintea varstelor standard de pensionare.

Asiguratii care au realizat stagiile complete de cotizare, precum si cei care au depasit stagiul complet de cotizare cu pana la 10 ani pot solicita pensie anticipata partiala cu reducerea varstelor standard de pensionare cu cel mult 5 ani.