Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Noile conditii de pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Noile conditii de pensionare

Buna ziua!
Va rog sa-mi comunicati care sunt noile conditii de pensionare,avand in vedere ca sunt nascuta la data de 09.12.1967 iar perioada de munca este impartita astfel:
-01.09.1986-31.05.1987-electromecanic depoul bucuresti calatori program zilnic
-scoala postliceala 01.06.1987-05.11.1987:
-concediu postnatal 05.11.1987-01.03.1988:
-perioada practica 01.03.1988-018.06.1988:
-18.06.1988 pana in prezent functia de casier in statia bucuresti nord.
Mentionez ca de la aceasta data am avut grupa 2 de munca pana la data de 01.04.2001 iar programul este cel de tura ,12 cu 24.
Deasemeni,incepand cu data 09.11 2007 si pana in prezent mai am un program de 20 de ore pe saptamana intr-un hypermarket,iar aproximativ 2 ani am lucrat si 30de ore pe saptamana cu contract de munca pe durata nedeterminata.
Ma intereseaza care este perioada de cotizatie la sistemul social femei si barbati:
-daca incepand cu 01.01.2014 se mai ia in calcul perioada de grupa si cat anume :(daca e posibil):
-care este limita de varsta pt pensie barbati si femei.

Va multumesc,

O zi buna!

-
Dumneavoastra veti beneficia de:
-pensie pentru limita de varsta atunci cand veti implini 63 de ani. Aceasta varsta se va reduce cu 2 ani si 6 luni daca veti realiza stagiul complet de cotizare de 35 de ani prevazut de lege, stagiu pe care nu l-ati realizat pana in prezent;
-pensie anticipata partiala atunci cand veti implini varsta de 58 de ani, daca veti realiza stagiul complet de cotizare de 35 de ani;
-pensie anticipata tot la implinirea varstei de 58 de ani, insa cu conditia realizarii unui stagiu de cotizare de 43 de ani.

iliada a scris:
Ma intereseaza care este perioada de cotizatie la sistemul social femei si barbati:

Stagiile minime si complete de cotizare sunt diferite, atat la femei cat si la barbati, in functie de data nasterii. Le gasiti in anexa 5 a Legii nr. 263/2010.

iliada a scris:
-daca incepand cu 01.01.2014 se mai ia in calcul perioada de grupa si cat anume daca e posibil):

Aici nu imi este foarte clar ce doriti sa intrebati. In grupe de munca s-a lucrat pana in data de 1 aprile 2001, cand legislatia referitoare la grupe de munca a fost abrogata. Prin urmare, incepand cu data de 1 aprilie 2001, se lucreaza in conditii normale, deosebite ori speciale.

Pe de alta parte, perioadele lucrate in grupe de munca sunt valorificate la stabilirea drepturilor de pensie, ele aducand mai multe beneficii, cum ar fi:
-reducerea varstei standard de pensionare;
-un punctaj suplimentar;
-o perioada suplimentara care se adauga la stagiul de cotizare realizat si duce la majorarea acestuia.

iliada a scris:
-care este limita de varsta pt pensie barbati si femei.

Probabil vreti sa intrebati care sunt varstele standard de pensionare, adica varstele la care femeile si barbatii pot beneficia de pensie pentru limita de varsta. Si aceste varste sunt diferite, in functie de data nasterii, ca si stagiile minime si complete de cotizare.