Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... REALCULARE GRADUL 1 MUNCA ,NELAMURIRE INTRE CASA DE ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

REALCULARE GRADUL 1 MUNCA ,NELAMURIRE INTRE CASA DE PENSI SI SOCIETATEA ANGAJATOARE

Buna ziua. Problema mea este urmatoarea: Tatal meu a lucrat ca manevrant CFR in perioada 03.071978 pina la data de 15.03.1989 cind sa pensionat,in perioada imediat urmatoare a decedat,mama mea primeste pensia de urmas dar doreste sa primeasca si drepturile cuvenite ca urmare a munci prestate de tatal meu la grupa 1 de munca. Am obtinut o adeverinta de la sediul societati de cai ferate Tg-Mures loc unde si-a desfasurat activitatea tatal meu,adeverinta care specifica urmatoarele; SE ADEVERESTE PRIN PREZENTA CA DL.................NASCUT LA DATA... IN LOC.... DIN JUD....avind cnp.....A FOST ANGAJAT CU CONTRACT INDIVIDUAL DE MUNCA LA STATIA TG-MURES IN PERIOADA 03.07.1978 PINA LA DATA DE15.03.1989 AVIND MESERIA/FUNCTIA DE MANEVRANT VAGOANE,A FOST INCADRAT IN GRUPA 1 DE MUNCA IN PROCENT DE SUTA LA SUTA CONFORM NOMINALIZARI EFECTUATE PRIN DECRET LEGE 68/1990,ORD125/90,ORD,1638/1990 SCRISOARE 2841/1990,PONTAJE AFLATE IN ARHIVA SOCIETATI. TEMEIUL JURIDIC AL INCADRARI IN GRUPA 1 DE MUNCA IL REPREZINTA ORD.MMOS nr 50/1990,ANEXA I,POZI.123 SI ORD.125/1990. problema este in felul urmator;Cei de la casa de pensi nu primesc adeverinta pe motiv ca trebuie specificat urmatoarele;NOMINALIZAREA IN GRUPA 1 DE MUNCA TREBUIE SA SE FACA PRIN PROCES VERBAL NR...DIN DATA DE....,sau DECIZIA NR DIN DATA DE......,sau HOTARIREA NR....DIN DATA..... cei de societatea CFR TG-MURES spun ca nu pot trece asa ceva . NU STIU CE SA MAI CRED,DATIMI VA ROG O SOLUTIE. #-o Secific ca in cartea de munca tatal meu este notificat in aceasta functie pe perioada respectiva. VA MULTUMESC .
Temeiul legal pt. incadrarea personalului muncitor in grupele de munca(inainte de luna martie 1990) a fost Decretul Consiliului de Stat nr.215/12 iulie 1977.Pt. personalul muncitor de la CFR incadrarea in Gr.I-a de munca s-a facut prin Ordinul Ministrului Transporturilor nr.1025/18.08.1981.Eu nu am gasit acest ordin sa vad daca functia de manevrant de vagoane se incadreaza in gr.I-a de munca.Dupa aparitia Ordinului 50/1990 a fost emis Ordinul Ministrului Transporturilor nr.1638/07.06.1990,cu lista meseriilor si functiilor din unitatile de exploatare a cailor ferate.Va repet pc.3 din "Informatiile Casei de pensii a Municipiului Bucuresti"prezentate mai sus:
3. Atragem atentia asupra faptului ca actele normative care reglementau incadrarea in fostele grupe I si a II-a de munca au fost abrogate la data intrarii in vigoare a Legii nr. 19/2000 privind sistemul public de pensii si alte drepturi de asigurari sociale (art.198 din lege).
Dupa aceasta data nu mai exista baza legala pentru incadrarea locurilor de munca, activitatilor si categoriilor profesionale cu conditii deosebite in grupe superioare de munca, iar eliberarea adeverintelor privind atestarea faptului ca, in anumite perioade anterioare datei de 1.04.2001, o persoana si-a desfasurat activitatea in locuri de munca incadrate in grupele I si a II-a de munca, se va face numai daca NOMINALIZAREA PERSOANEI s-a facut anterior datei de 1.04.2001 si numai pe baza documentelor intocmite la acea vreme, verificabile, aflate in evidenta angajatorilor sau detinatorilor de arhive (proces-verbal, decizie, tabel, hotararea consiliului de administratie si a sindicatului privind nominalizarea persoanelor incadrate in grupe superioare de munca, pontaje lunare, registrul de evidenta a intrarilor in subteran etc.).
Altfel spus, in prezent, angajatorii si cu atat mai mult detinatorii de arhive, nu au temei legal pentru a nominaliza noi persoane ori pentru a incadra activitati desfasurate anterior datei de 1.04.2001, in grupe superioare de munca, ci doar pentru a atesta un fapt consumat anterior datei de 1.04.2001 - prin adeverinte eliberate conform Ordinului MMFES nr. 590/2008, ori prin inscrieri in carnetul de munca, conform Decretului nr. 92/1976.

Daca doamna de la resurse umane nu cunoaste aceste ordine de ministru,ar fi bine sa va adresati si sindicatului de la Regionala,poate se gaseste cineva sa-si aminteasca de ele.Este greu in ziua de azi sa obtii o adeverinta de la un angajator precum CFR-ul dupa atatea reorganizari.