Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Preschimbare permis conducere inainte de termen
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Preschimbare permis conducere inainte de termen

Buna ziua ,

Permisul meu expira in 2016 , dar vreau sa il schimb acum . Problema care o am este ca nu vreau sa platesc taxa si la ghiseu cind ajung [este coada] sa mi se spuna ca nu am dreptul pentru ca este prea devreme .
Am citit in codul rutier , articol 24 , paragraf 5 "Permisul de conducere este valabil 10 ani de la data eliberarii. La schimbarea de catre
titular a domiciliului sau a numelui, in cazul pierderii, furtului ori al deteriorarii,
precum si la expirarea perioadei de valabilitate, permisul de conducere se preschimba
fara sustinerea unui nou examen, in conditiile stabilite prin regulament."
Am studiat si in regulament si nu am gasit ceva mai clar .
Deci , am dreptul sa preschimb permisul cu 3 ani inainte ?
Il declarati pierdut astfel poate sa vi-l preschimbe. Actele solicitate si taxele sunt aceleasi. Coada la ghiseu este deoarece incepand cu 19.01.2013, la preschimbarea permisului se solicita obligatoriu fisa medicala.
Daca il declar pierdut , il preschimba sau imi da o dublura la cel actual , adica cu aceasi valabilitate ?
Vi se elibereaza alt permis, avand valabilitatea de 10 ani de la data eliberarii.
Varianta totusi este complicata , deoarece am vazut ca trebuie sa il declar pierdut la monitor . Dupa parerea mea , permisul ar putea intra in categoria "deteriorat" , deoarece i s-a dezlipit folia pe margine , cam 5mm . Pe limba dinsilor , ce insemna deteriorat ?
Conform legislatiei actuale nu se mai publica in monitorul oficial.
Acte necesare:

a) Fişa deţinătorului permisului de conducere (se procura de la un birou de copiat acte);

b) Originalul şi copia actului de identitate (xerox);

c) Dovada plăţii contravalorii permisului de conducere şi a taxei de eliberare a acestui document (chitanţa CEC sau BCR de 68 RON);

d) Permisul de conducere a cărui preschimbare se solicită, în original, dacă acesta exista. Dacă nu există se va prezenta cu declaraţie de pierdere, furt sau distrugere.

e) Fişa medicală (efectuată la o unitate sanitară autorizată), din care să rezulte pentru ce categorii sunteţi apt a conduce autovehicule sau tramvaie (dacă valabilitatea administrativă a permisului de conducere a expirat).

f) În cazul schimbării numelui – documentul care atestă acest lucru, în original şi copie.
TDorina, utilizator