Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... acordarea unui ajutor de urgenta
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

acordarea unui ajutor de urgenta

sunt intr-o situatie deosebita si as dori sa solicit un ajutor de urgenta conform legii 416/2001 republicata, dar am in proprietate peste 1,5o de teren agricol. ma incadrez sa pot beneficia de acest ajutor?
Familiile și persoanele singure care au în proprietate cel puțin unul dintre bunurile mentionate mai jos nu beneficiază de ajutor social:
- terenuri intravilane, inclusiv cel pe care se află locuinţa de domiciliu, dar nu mai mult de 500 m2 în zona urbană şi 1.000 m2 în zona rurală

- terenuri extravilane în zonă colinară, de șes și de munte cu potențial productiv (exploatabile) 0,5 ha/familie - familie cu 1-3 persoane

- terenuri extravilane în zonă colinară, de șes și de munte cu potențial productiv (exploatabile) 0,75 ha/familie - familie cu peste 3 persoane