Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Sporuri de vechime
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Sporuri de vechime

Buna ziua,
Lucrez din luna august 2012, la un SRL in cadrul caruia toti angajatii beneficiaza de spor de vechime in munca, nu vechime in aceasta societate. Abia in luna octombrie am aflat ca, colegii mei beneficiaza de acest spor, am intrebat la departamentul de resurse umane de ce nu mi se acorda acest spor, deoarece am vechime in munca de 8 ani, si mi s-a spus ca ei sunt angajati vechi pe contractul vechi de munca si eu sunt angajata pe noul tip de contract de munca si nu mai este obligatoriu acest spor.
Nu cumva este discriminare? Din 10 angajati doar eu nu beneficiez, nu inseamna ca acest spor se acorda la nivelul societatii?
~ Conținut șters la cerere ~
Sporul de vechime se acorda numai daca este prevazut in ccm aplicabil, in reg.intern al angajtorului sau in c.i.m. ...

Puteti incerca o sesizare la CNCD - o posibila discriminare referitoare la acordarea sporului de vechime.
sporul de vechime se acorda pentru activitatea in munca, dupa cum urmeaza:
5% pentru 3 ani vechime in campul muncii,
10% pentru 5 ani..................
15% pentru 10 ani.................
nu conteaza ca v-ati angajat la sc....srl in luna august
activitatea dumneavoastra in munca, se calculeaza incepind cu data primului contract de munca pe care l-ati avut, data primei inscrieri in carnetul de munca
mergeti la sc.....srl cu dovada ca aveti n ani vechime in munca, si sunt obligati sa va calculeze sporul de vechime
Nu sunt obligati la asa ceva, daca nu au si cadrul legal ...
...dar exista o hotarare AGA in care este mentionat faptul ca se acorda spor de vechime, angajatilor cu contract de munca permanent...