avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 572 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Sporuri de vechime
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Sporuri de vechime

Buna ziua,
Lucrez din luna august 2012, la un SRL in cadrul caruia toti angajatii beneficiaza de spor de vechime in munca, nu vechime in aceasta societate. Abia in luna octombrie am aflat ca, colegii mei beneficiaza de acest spor, am intrebat la departamentul de resurse umane de ce nu mi se acorda acest spor, deoarece am vechime in munca de 8 ani, si mi s-a spus ca ei sunt angajati vechi pe contractul vechi de munca si eu sunt angajata pe noul tip de contract de munca si nu mai este obligatoriu acest spor.
Nu cumva este discriminare? Din 10 angajati doar eu nu beneficiez, nu inseamna ca acest spor se acorda la nivelul societatii?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 11:11, 8 Iulie 2013
~ Conținut șters la cerere ~
Sporul de vechime se acorda numai daca este prevazut in ccm aplicabil, in reg.intern al angajtorului sau in c.i.m. ...

Puteti incerca o sesizare la CNCD - o posibila discriminare referitoare la acordarea sporului de vechime.
sporul de vechime se acorda pentru activitatea in munca, dupa cum urmeaza:
5% pentru 3 ani vechime in campul muncii,
10% pentru 5 ani..................
15% pentru 10 ani.................
nu conteaza ca v-ati angajat la sc....srl in luna august
activitatea dumneavoastra in munca, se calculeaza incepind cu data primului contract de munca pe care l-ati avut, data primei inscrieri in carnetul de munca
mergeti la sc.....srl cu dovada ca aveti n ani vechime in munca, si sunt obligati sa va calculeze sporul de vechime
Nu sunt obligati la asa ceva, daca nu au si cadrul legal ...
...dar exista o hotarare AGA in care este mentionat faptul ca se acorda spor de vechime, angajatilor cu contract de munca permanent...

Alte discuții în legătură

Spor de vechime UnInger UnInger Bună ziua, De un an de zile lucrez in cadrul unui SRL şi de 3 luni de zile am contract de munca pe perioadă nederminată şi la nivelul societăţii ... (vezi toată discuția)
Spor vechime lif lif Conform art.41 din ccm :părţile contractante sunt de acord ca în perioada următoare să acţioneze pentru includerea unor sporuri în salariul de bază, ... (vezi toată discuția)
Acordare spor de vechime cristinasta cristinasta Buna ziua, sunt un presedinte de asociatie de proprietari si am o problema, as vrea va rog un sfat: administratora mea este angajata cu contract de munca din ... (vezi toată discuția)