Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... spor vechime
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

spor vechime

Conform art.41 din ccm :părţile contractante sunt de acord ca în perioada următoare să acţioneze pentru
includerea unor sporuri în salariul de bază, care să reprezinte retribuţia pentru munca prestată şi condiţiile de la
locul de muncă, astfel încât salariul de bază să aibă pondere majoritară în salariu.
In acest caz sporul trebuie dat retroactiv de la 01.01.2007 sau de cand s-a negociat in ccm,tinand cont de ''părţile contractante sunt de acord ca în perioada următoare ''
Intrucat s-a stipulat "in perioada urmatoare", sporul se va acorda pentru viitor.
De fapt trebuia sa precizez de la inceput ca a venit ITM-UL si ne-a spus sa facem acest lucru prin masuri obligatorii,ceea ce nu consider legal si corect sa dau retroactiv spor pentru un an
Despre ce sporuri este vorba ?
Orice CCM intra in vigoare de la data inregistrarii lui la Ministerul Muncii sau la Directia de Munca, dupa caz.
Articolul citat este din CCMN pe anii 2007 - 2010, intrat in vigoare la data de 29 decembrie 2006.
Sporurile se acordă numai la locurile de muncă unde acestea nu sunt cuprinse în salariul de bază.
Este vorba despre sporul de vechime,care in CCM al societatii inregistrat in decembrie 2006 valabil pentru 2007 nu era prevazut si pe care l-am prevazut in CCM din 2008.ITM spune ca trebuie dat retroactiv de la 01.01.2007 pana la zi