avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 674 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... spor vechime
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

spor vechime

Conform art.41 din ccm :părţile contractante sunt de acord ca în perioada următoare să acţioneze pentru
includerea unor sporuri în salariul de bază, care să reprezinte retribuţia pentru munca prestată şi condiţiile de la
locul de muncă, astfel încât salariul de bază să aibă pondere majoritară în salariu.
In acest caz sporul trebuie dat retroactiv de la 01.01.2007 sau de cand s-a negociat in ccm,tinand cont de ''părţile contractante sunt de acord ca în perioada următoare ''
Cel mai recent răspuns: orca , utilizator 21:23, 5 Aprilie 2008
Intrucat s-a stipulat "in perioada urmatoare", sporul se va acorda pentru viitor.
De fapt trebuia sa precizez de la inceput ca a venit ITM-UL si ne-a spus sa facem acest lucru prin masuri obligatorii,ceea ce nu consider legal si corect sa dau retroactiv spor pentru un an
Despre ce sporuri este vorba ?
Orice CCM intra in vigoare de la data inregistrarii lui la Ministerul Muncii sau la Directia de Munca, dupa caz.
Articolul citat este din CCMN pe anii 2007 - 2010, intrat in vigoare la data de 29 decembrie 2006.
Sporurile se acordă numai la locurile de muncă unde acestea nu sunt cuprinse în salariul de bază.
Este vorba despre sporul de vechime,care in CCM al societatii inregistrat in decembrie 2006 valabil pentru 2007 nu era prevazut si pe care l-am prevazut in CCM din 2008.ITM spune ca trebuie dat retroactiv de la 01.01.2007 pana la zi

Alte discuții în legătură

Spor vechime coromadaniel coromadaniel Buna ziua, Revin cu un alt subiect tot din compania mea si anume sporul de vechime. In momentul de fata in cazul meu am dreptul la un spor de vechime de ... (vezi toată discuția)
Sporul de vechime ContSters74221 ContSters74221 exista obligativitatea platii unui spor de vechime la societatile private? daca da ,cat este in procente? (vezi toată discuția)
Este sporul de vechime obligatoriu? Gabriel Vladucu Gabriel Vladucu Daca la angajarea un salariat mai in varsta, acesta solicita ca in afara salariului brut (de baza) negociat sa i se acorde si spor de vechime - 25%, desi el nu ... (vezi toată discuția)