Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... succesiune - conturi bancare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

succesiune - conturi bancare

Daca o persoana are bani depusi in banca ( cu un imputernicit care poate scoate banii), dupa decesul sau acei bani revin imputernicitului sau se impart la toti mostenitorii?Eu, in calitate de mostenitor, pot solicita impartirea banilor daca nu am informatii exacte despre acel cont bancar? Imputernicitul poate scoate banii dupa ce acea persoana a decedat fara acordul celorlalti mostenitori?
daca veti anunta banca de decesul titularului de cont, nu se vor putea face operatiuni de catre imputernicit si contul va fi blocat.
Multumesc! In concluzie, dc nu stiu la ce banca sunt depusi banii, nu pot face nimic.
Nu, daca nu aveti macar un certificat de calitate succesorla nu puteti afla nimic de la banci.
Trebuie sa cereti unui notar dezbaterea sucesiunii si sa-l rugati sa ceara informatii bancilor. Doar asa bancile pot sa dea informatii.
Banii revin, teoretic, tuturor mostenitorilor... Insa nu puteti solicita informatii referitoare la conturi decat daca initiati procedurile de dezbatere a succesiunii.
Conform legilor daca titularul decedeaza dreptul imputernicitului inceteaza. Deci acesta nu mai are voie sa scoata banii. Cu certificatul de mostenitor in mana va putei deplasa la diversele banci si intreba daca decedatul a avut cont acolo. In caz ca da, puteti cere extras de cont si vedea daca imputernicitul a ridicat banii dupa moartea titularului. In extras apare si cine a facut operatiunea. Daca a facut-o incercati in mod amiabil, daca nu prin proces sa ii recuperati.