Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediul de odihna
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediul de odihna

buna seara! Un concediu medical mai lung, pentru tuberculoza, poate afecta numarul de zile de concediu de odihna la care salariatul ar fi avut dreptul daca ar fi lucrat tot anul?
Potrivit art. 145 alin 2 din Codul muncii " Durata efectiva a concediului de odihna anual se stabileste in contractul individual de munca, cu respectarea legii si a contractelor colective aplicabile, si se acorda proportional cu activitatea prestata intr-un an calendaristic."

Insa, Curtea de justitie, la art. 7 din Directiva 2003/88/CE a statuat ca salariatul nu-si pierde dreptul la concediu de odihna in cazul in care chiar tot anul calendaristic s-a aflat in concediu medical. In plus, si Inspectoratele teritoriale de munca au aderat la aceeasi idee cu privire la aceasta situatie , intrucat legislatia din Romania nu poate interzice efectuarea concediului anual platit la revenirea salariatului din concediul medical.

multumesc!
ela david a scris:

.....

Insa, Curtea de justitie, la art. 7 din Directiva 2003/88/CE a statuat ca salariatul nu-si pierde dreptul la concediu de odihna in cazul in care chiar tot anul calendaristic s-a aflat in concediu medical. In plus, si Inspectoratele teritoriale de munca au aderat la aceeasi idee cu privire la aceasta situatie , intrucat legislatia din Romania nu poate interzice efectuarea concediului anual platit la revenirea salariatului din concediul medical.

CEJ nu a statuat la art.7 din Directiva , ci a dat o interpretare a acestui articol ... din contextul mesajului dvs , se intelege ca a modiificat sau a stabilit acest lucru la articolul respectiv.
Directiva 2003/88/CE
art. 1
(1) Prezenta directivă stabilete cerințe minime de securitate si sănătate pentru organizarea timpului de lucru.

Mie nu-mi suna a interpretare.:) dar, daca aveti alt punct de vedere , eu sunt mereu dornica sa invat de la dvs.:)

Ati postat urmatoarea fraza ... Curtea de justitie, la art. 7 din Directiva 2003/88/CE a statuat ca ... la aceasta m-am referit .... Directiva nu este emisa de Curtea de Justitie care in 2009 a emis o hotarare prin care a interpretat acel articol mentionat de dvs...