Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Platitor sau NU de TVA!
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Platitor sau NU de TVA!

Daca un SRL este in inactivitate si a intrat ca si platitor de TVA, daca se scoate, ramane platitor sau neplatitor de TVA.

Multumesc.
Daca societatea si-a suspendat activitatea (la ONRC), atunci se anuleaza din oficiu calitatea de platitor de tva. La reluarea activitatii, ANAF va inregistra din oficiu calitatea de platitor de tva. Atentie mare la reluarea activitatii! Multi angajati ANAF mizeaza pe nestiinta unor contribuabili incercand sa dea amenzi ptr nedepunerea declaratiei 010 in termen.