avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 300 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA TVA Intracomunitar
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

TVA Intracomunitar

O firma platitoare de TVA doar pentru unele servicii presteaza servicii neimpozabile in Romania (servicii de formare profesionala, acestea sunt scutite de TVA in Romania) catre o firma din Ungaria, intrebarea mea este firma trebuie sa se inregistreze in ROI? Factura o emite cu sau fara TVA, firma din Ungaria nu este inregistrata in ROI!

Multumesc

Alte discuții în legătură

Servicii intracomunitare dewa dewa Buna ziua Am si eu urmatoarea problema: o societate din romania presteaza servicii pentru o firma din ungaria. Intrebarea ar fi ce presupune acest lucru? ... (vezi toată discuția)
Achizitie servicii intracomunitare jonny_6 jonny_6 Buna ziua .O firma din Romania neplatitoare de TVA , urmeaza sa incheie un contract de prestari servicii cu o firma din Ungaria , mai precis firma din Ungaria ... (vezi toată discuția)
Inscriere in roi mioarat mioarat Am o firma platitoare de TVA,neinregistrata in ROI,care efectueaza servicii de prot.muncii.si emite o factura in lei cu TVA,pentru o firma din Ungaria ... (vezi toată discuția)