Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA servicii intracomunitare
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

servicii intracomunitare

Buna ziua
Am si eu urmatoarea problema: o societate din romania presteaza servicii pentru o firma din ungaria.
Intrebarea ar fi ce presupune acest lucru? (cum se factureaza, este scutit de tva, trebuie un contract? etc.)
Va rog daca stie cineva sa ma ajute.
Multumesc
Daca se presteaza servicii de transport si firma din Ungaria este inrtegistrata in scopuri tva, factura se emite fara tva.
Ca si documente de transport aveti nevoie de: contract de transport sau comanda, cmr, aviz de insotire a marfii, packing list.
multumesc mihaela, dar este vorba de servicii montaj, am uitat sa precizez
dewa a scris:

...(cum se factureaza, este scutit de tva, trebuie un contract? etc.)

Se factureaza fara TVA, dar operatiunea nu este scutita de TVA ci neimpozabila in Romania. Da, va trebuie si un contract.
Ce se intampla in cazul serviciilor de traducere scrisa prestate de o PFA, neinregistrata in scopuri de TVA in Romania, catre un beneficiar din UE ?
Este necesara inregistrarea in scopuri de TVA?
da, este necesara inregistrarea in scopuri tva intracomunitar si inscrierea in reg op. intracomunitari.