avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 540 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... Unde se depun reclamatii privind un lichidator juridic
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

Unde se depun reclamatii privind un lichidator juridic

Buna ziua,

As vrea sa stiu unde si ce trebuie sa fac pt. a reclama un lichidator juridic, in persoana unor Cabinete Asociate de Practicieni in Insolventa ? Acest cabinet, in calitatea sa de lichidator juridic al unei firme la care am lucrat pana in Aug 2011 si care se afla in procedura de faliment, refuza sa-mi elibereze anumite acte in numele fostului meu angajator. Acte pe care nu le-am primit cand trebuia si de care nu am stiut, dar ma lovesc de ele la depunerea dosarului la ANOFM. Avocatii sunt din Pitesti, dar dosarul este pe rol la Tribunalul Bucuresti, Sectia a VII a Civila; firma in faliment a avut sediul social si si-a desfasurat activitatea in Bucuresti. Deci unde sa-i reclam ca nu-si indeplinesc atributiile de administrator juridic ?
Mai ales ca dureaza de aproape 5 luni.
Multumesc
Ati formulat o cerere scrisa pentru eliberarea documentelor care va sunt necesare? Cum a fost motivat refuzul?
Forul profesional al practicienilor in insolventa este Uniunea Nationala a Practicienilor in Insolventa din Romania.
Da, am formulat cerere scrisa prin email la adresa cabinetului de practicieni, in data de 09.10.2012. Dupa cateva remind-uri, pe 29.10.2012 mi-au raspuns si mi-au spus ca actele cerute sunt la o firma de arhivare si ca tot ei sunt indreptatiti sa si elibere acte. Am contactat firma de arhivare, care mi-a putut da doar un singur act (si ala incomplet) din cele 3 de care aveam nevoie, zicandu-mi ca ei nu pot elibera acte in numele fostului angajator (acest act nu fusese eliberat niciodata ), iar al 2-lea act nu l-au primit inca de la administratorul judiciar. Am formulat si o cerere catre ITM Bucuresti, iar acestia mi-au raspuns ca obligatia legala de a-mi elibera actele cerute revine lichidatorului judiciar. Am revenit la lichidator si am atasat raspunsul de la ITM, iar ei, INCA O DATA, ma trimit la firma de arhivare. Sunt satul sa fiu purtat de luni de zile de la unul la altul si sa nu mi se rezolve problema, in conditiile in care fostul meu angajator este in faliment, nu mai e de gasit, iar ei aveau obligatia sa-mi dea acele acte in calitatea lor de administrator judiciar.
Buna ziua. Am facut sesizarea catre UNPIR, dar inca nu am primit niciun raspuns. In acelasi context as vrea sa stiu unde se depun reclamatii catre judecatorul sindic care avea dosarul de insolventa al firmei la care am lucrat si in numele careia, actualul lichidator judiciar nu-si indeplineste atributiile ? Dosarul era ( este? ) pe rol la Tribunalul Bucuresti, sectia a VII-a Civila. Pot trimite reclamatie online, exista vreo adresa de email sau trebuie sa ma duc personal la Tribunalul Bucuresti si sa depun acolo ? Reclamatia vreau s-o depun in temeiul art 22 din Lg 85 / 2006.
Se poate sesiza judecatorul sindic cu o cerere in sensul aratat de dumneavoastra dar nu as vrea sa aveti impresia ca va sanctiona in vreun fel lichidatorul.
Puteti sa trimiteti pe e-mail : tribunalul-bucuresti@just.ro; tr-bucuresti@just.ro si mentionati neaparat numarul de dosar, sectia, termenul de judecata, etc.. insa nu veti avea confirmarea ca s-a receptionat si listat mesajul dumeavoastra si ca apoi s-a inregistrat la regsitratura.
Puteti sa trimiteti cu confirmare de primire si asa o sa aveti dovada comunicarii.
Puteti sa asteptati mult si bine raspunsul de la UNPIR insa o sa fie unul lapidar unde il va absolvi pe lichidator de vreo vine.
Sorry dar am trecut printr-o experienta similara si din pacate nu s-a rezolvat nimik.

Succes

Multumesc. Pai si atunci care-i calea ? Ce-ati facut, ati abandonat ? Ca ei tocmai pe asta mizeaza, sa o tergiversam pana o lasi balta !

Alte discuții în legătură

Eliberare acte necesare angajatului cand angajatorul este in insolventa/lichidare judiciara/faliment ? ci-cristi ci-cristi Buna ziua. In 13 iulie 2011, angajatorul meu mi-a dat un preaviz de 20 de zile pe motiv ca firma intra in procedura de insolventa. La implinirea celor 20 de ... (vezi toată discuția)
Cerere debitor ContSters56278 ContSters56278 pot intra in procedura de faliment la cererea mea ca debitor daca am depasit termenul acela de 30 de zile ? adica am facturi neachitate mai vechi de 2 luni. ... (vezi toată discuția)
Buna ziua, tatal meu urmeaza sa se pensioneze si are nevoie de ... anttony anttony Buna ziua, Tatal meu urmeaza sa se pensioneze si are nevoie de adeverinte de vechime de la mai multe societati la care a lucrat in trecut (intre anii ... (vezi toată discuția)