Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... anumite perioade, luate in calcul la pensii?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

anumite perioade, luate in calcul la pensii?

Perioada de crestere copil, crestere copil cu handicap si perioada in care s-au efectuat studii superioare se iau in calcul la pensii (ca si vechime).
Mentionez ca in perioada facultatii a fost si angajat cu c.i.m.
Multumesc anticipat!
1. Precizati perioadele in care ati fost in CCC.

2. - Perioada in care ati urmat cursurile de zi ale unei facultati este asimilata stagiului de cotizare la pensie numai daca in acea perioada nu ati avut venituri din salarii.
- Daca in timpul facultatii ati fost angajata cu CIM atunci aveti stagiu de cotizare, in baza contributiei platite, si deci aceasta perioada de studii nu mai poate fi considerata stagiu asimilat de cotizare la pensie.

3. Din Legea 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice:

Art. 49
(1) In sistemul public de pensii se asimileaza stagiului de cotizare si perioadele necontributive, denumite in continuare perioade asimilate, in care asiguratul:
b) a urmat cursurile de zi ale invatamantului universitar, organizat potrivit legii, pe durata normala a studiilor respective, cu conditia absolvirii acestora cu diploma;
(2) Asiguratii care au absolvit mai multe institutii de invatamant superior, conform prevederilor alin. (1) lit. b), beneficiaza de asimilarea, ca stagiu de cotizare, a unei singure perioade de studii, la alegere.

(3) Persoanele prevazute la alin.(1) beneficiaza de perioadele asimilate daca in aceste perioade nu au realizat stagii de cotizare in conditiile prezentei legi.

-Perioada CCC - 01.2006-12.2007 cu primul; 04.2008-02.2010 cu al doilea si 02.2010-02.2012 tot cu cel de-al doilea dar crestere copil cu handicap.
-Cursurile au fost urmate la zi si absolvita cu diploma. Perioada aceasta se ia in calcul la vechimea in munca?
Va multumesc!
1. Din Legea 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice:

Art. 49
(1) In sistemul public de pensii se asimileaza stagiului de cotizare si perioadele necontributive, denumite in continuare perioade asimilate, in care asiguratul:
b) a urmat cursurile de zi ale invatamantului universitar, organizat potrivit legii, pe durata normala a studiilor respective, cu conditia absolvirii acestora cu diploma;
f) a beneficiat, incepand cu data de 1 ianuarie 2006, de concediu pentru cresterea copilului in varsta de pana la 2 ani sau, in cazul copilului cu handicap, de pana la 3 ani;

(2) Asiguratii care au absolvit mai multe institutii de invatamant superior, conform prevederilor alin. (1) lit. b), beneficiaza de asimilarea, ca stagiu de cotizare, a unei singure perioade de studii, la alegere.

(3) Persoanele prevazute la alin.(1) beneficiaza de perioadele asimilate daca in aceste perioade nu au realizat stagii de cotizare in conditiile prezentei legi.

Art. 164
(2) Pentru perioadele asimilate prevazute la art. 49 alin. (1) lit. a) - c) si g), realizate anterior datei de 1 aprilie 2001, la determinarea punctajului lunar se utilizeaza salariul minim pe economie, brut sau net, dupa caz, sau salariul de baza minim brut pe tara din perioadele respective.

(5) Pentru perioadele asimilate prevazute la art. 49 alin. (1), realizate in intervalul cuprins intre data de 1 aprilie 2001 si data intrarii in vigoare a prezentei legi, la calculul punctajului lunar se utilizeaza:
b) 25% din salariul mediu brut lunar pe economie din perioadele respective, in situatiile prevazute la art. 49 alin. (1) lit. b), c) si g).
(8) Pentru perioadele asimilate prevazute la art. 49 alin. (1) lit. f), realizate in intervalul cuprins intre data de 1 ianuarie 2006 si data intrarii in vigoare a prezentei legi, la calculul punctajului lunar se utilizeaza 25% din salariul mediu brut lunar pe economie din perioadele respective.

2. Asadar raspunsul este afirmativ pentru ambele intrebari ale dvs., dar fiind stagii asimilate stagiului de cotizare sunt luate in calcul numai pentru pensia pentru limita de varsta.