Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Act de donatie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Act de donatie

Buna ziua,am o mica nelamurire,daca ma puteti ajuta.Bunicul meu imi va lasa dupa decesul sau apartamentul in care locuieste in prezent printr-un act de donatie.As dori sa ma lamuriti,avand in vedere ca el mai are frati,dupa deces,actul de donatie poate fi atacat de catre acestia si cum?Am putea face ceva pentru a preveni un posibil proces?

Va multumesc anticipat.
Fratii bunicului nu sunt mostenitori rezervatari.
Prin urmare, acestia nu se pot adresa instantei de jucata, in vederea desfiintarii actului de donatie.
Numai mostenitorii rezervatari pot solicita reductiunea liberalitatilor excesive .

Art. 1087

Moştenitorii rezervatari

Sunt moştenitori rezervatari soţul supravieţuitor, descendenţii şi ascendenţii privilegiaţi ai defunctului.

Art. 1088

Întinderea rezervei succesorale

Rezerva succesorală a fiecărui moştenitor rezervatar este de jumătate din cota succesorală care, în absenţa liberalităţilor sau dezmoştenirilor, i s-ar fi cuvenit ca moştenitor legal.
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
Buna ziua si va multumesc mult pentru raspunsul dvs.Va doresc o zi cat mai placuta.

Andreea Nicolaides.