avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 528 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Act de donatie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Act de donatie

Buna ziua,am o mica nelamurire,daca ma puteti ajuta.Bunicul meu imi va lasa dupa decesul sau apartamentul in care locuieste in prezent printr-un act de donatie.As dori sa ma lamuriti,avand in vedere ca el mai are frati,dupa deces,actul de donatie poate fi atacat de catre acestia si cum?Am putea face ceva pentru a preveni un posibil proces?

Va multumesc anticipat.
Cel mai recent răspuns: epigonii1 , utilizator 12:15, 9 Ianuarie 2013
Fratii bunicului nu sunt mostenitori rezervatari.
Prin urmare, acestia nu se pot adresa instantei de jucata, in vederea desfiintarii actului de donatie.
Numai mostenitorii rezervatari pot solicita reductiunea liberalitatilor excesive .


Art. 1087

Moştenitorii rezervatari

Sunt moştenitori rezervatari soţul supravieţuitor, descendenţii şi ascendenţii privilegiaţi ai defunctului.

Art. 1088

Întinderea rezervei succesorale

Rezerva succesorală a fiecărui moştenitor rezervatar este de jumătate din cota succesorală care, în absenţa liberalităţilor sau dezmoştenirilor, i s-ar fi cuvenit ca moştenitor legal.
Ultima modificare: Marți, 8 Ianuarie 2013
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
Buna ziua si va multumesc mult pentru raspunsul dvs.Va doresc o zi cat mai placuta.

Andreea Nicolaides.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Donație sau contract de v-c? Dalida2 Dalida2 Buna ziua. Mătușa mea (sora tatălui) dorește sa-mi cedeze un imobil. Dansa este văduva și nu are copii. tatăl meu este in viața. Mai am un frate din ... (vezi toată discuția)
Cadastru pe cota parte Alexandra232013 Alexandra232013 Buna ziua, o sa explic cam despre ce este vorba si vreau sa stiu cam ce ar trebui sa fac de acum incolo. Parintii mei si-au separat impozitul pe casa, fiecare ... (vezi toată discuția)
Procedura de mostenire Nakiafaszagyerek Nakiafaszagyerek Buna ziua! Am o problema mai complicata... Tatal meu a divortat de la mama la inceputul anilor 80. si s-a recasatorit cu o alta femeie cu care are si un ... (vezi toată discuția)