avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 718 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... vanzare-cumparare auto (inregistrare in contabilitate)
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

vanzare-cumparare auto (inregistrare in contabilitate)

Buna ziua

Detin un PFA (de vreo 5 ani de zile) cu activitate Taxi (transport de persoane in regim taxi).
Pentru desfasurarea activitatii in continutare a trebuit sa imi schimb masina, deci, am cumparat o alta masina de la o persoana fizica iar masina veche am vandut-o cu actele pe numele meu, iar nu pe numele PFA-ului.
Trebuie inregistrate in contabilitate aceste operatiuni?
Daca da, cum?

Alte discuții în legătură

Asimilare operatiuni persoana fizica cu operatiuni pfa danielstan31 danielstan31 Buna seara si bine v-am gasit. Sper ca ma puteti ajuta cu o intrebare mai complicata :sorry: (in incercarea de a imi lamuri un prieten). Acesta meu detine ... (vezi toată discuția)
Se poate vinde o licenta de taxi daca este pfa? StingaciuF StingaciuF Buna seara!Avem si noi o dilema.Vrem sa cumparam o licenta de taxi de la un vecin insa licenta este pfa.Este posibila cumpararea?Si cum se procedeaza?Ce acte ... (vezi toată discuția)
Intreprindere idividuala sau pfa giovana giovana cum este legal sa practc taximetria pe intreprindere idividuala sau pfa? (vezi toată discuția)