Forum Discuţii juridice Executare silită Actiune anulare creanta bugetara
Discuție deschisă în Executare silită

Actiune anulare creanta bugetara

Buna ziua,

Reprezint o societate comericala si am primit de la ANAF o somatie si un titlu executoriu pentru o creanta, care de fapt nu exista.

Am initiat o contestatie pentru anularea procedurii de executare silita si anularea creantei.

Actiunea a fost admisa, deoarece ANAF nu a reusit sa demonstreze izvorul creantei si implicit emiterea titlului executoriu.

Am obtinut o hotarare definitiva si irevocabila, prin care s-a anulat procedura de ecetuare silita, dar nu s-a mentionat nimic de creanta.

Ulterior, ANAF a emis o noua somatie si un nou titlu executoriu, mentionand ca creanta exista inca.

Intrebarea care se pune este ce actiune trebuie facuta pentru anularea creantei, deoarece in cadrul unei contestatii se pare ca nu se poate judeca anularea creantei?
1.actiune pe contencios administrativ (fiscal) pt anularea impunerii ( actului administrativ fiscal)....cu respectarea procedurii gratioase
2.suspendare executare act administrativ fiscal
3. eventual contestatie la executare

primele doua se introduc, de principu la tribunal ( se poate si mai sus daca valoarea e mare), contestatia la executare la judecatorie
pe contestatie la executare puteti ataca doar actele de executare nu si titlul...