Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Se majoreaza cumva punctul de pensie daca creste ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Se majoreaza cumva punctul de pensie daca creste salariul minim pe economie ?

Am si eu o intrebare referitoare la majorarea pensiilor, daca creste salariul minim pe economie de la 700 la 800 lei creste cumva si punctul de pensie care este in prezent 732 lei ? Asta pe langa indexarea pensiilor de la 01.01.2013 cu 4 %. Va multumesc.
bossu, utilizator
-Nu este nicio legatura intre valoarea punctului de pensie si nivelul salariului minim pe economie;

- Legea 263/2010 privind sistemul unitar de pensii prevede la Art. 102, pct. (2): ''Valoarea punctului de pensie se majoreaza anual cu 100% din rata inflatiei, la care se adauga 50% din cresterea reala a castigului salarial mediu brut, realizat pe anul precedent''.

Deci, legatura valorii punctului de pensie este in raport cu rata inflatiei si castigul salarial mediu brut.

Indexarea de 4% anuntata este in raport de rata inflatiei pe anul 2012.
Buna seara!
Incepand cu 01/01/2013,ar trebui sa se aplice art102(2) din Legea263/2010,in totalitate potrivit legislatiei in vigoare in acest moment(art 12 din Legea283/2011).Daca intre timp nu s-a anulat printr-o ordonanta de urgenta!Daca legea nu se aplica,inseamna ca "cineva" o incalca!Punctul de pensie nu s-a marit din 2009,desi salariu mediu brut a crescut in toti acesti ani,iar indexarea cu 4% inflatia(ar trebui 5,8) este o jumatate de masura din ce ar trebui sa primeasca pensionarii!.#-o
Pe luna ianuarie nu s-a operat indexarea. Probabil este legata situatia de definitivarea bugetului. Cred ca se va face din februarie, dar se va acorda si diferenta din ianuarie. Poate stie cineva mai precis.
Am auzit-o pe "ministresa" Cimpenu,la un post tv. aseara zicand:"pensiile se indexseaza cu 4%,vom aplica legea".Numai ca in Legea pensiilor263/2010,art 102(2),scrie negru pe alb:''Valoarea punctului de pensie se majoreaza anual cu 100% din rata inflatiei, la care se adauga 50% din cresterea reala a castigului salarial mediu brut, realizat pe anul precedent''
Salariul mediu brut pe 2012 este cca 2.110, iar inflatia este 5,8.Vad ca nimeni nu a contrazis-o .Aplicarea acestui art(102) a mai fost amanat printr-o O.U.in 2012.
Incepand cu 01/01/2013 trebuie sa se aplice aceasta lege asa cum este,nu doar ce le convine celor care ne guverneaza!.Trebuie sa ai tupeu nu gluma,sa afirmi ca aplici legea,cand tu de fapt o incalci! Vad ca nu se discuta deloc despre aceste probleme ale pensionarilor in spatiu public,parca toata lumea are amnezie!.Toti tac malc!Cica sunt multumiti pensionarii..."le dam 4%,le dam CASS inapoi"...le dam...le dam!
1. Rata anuala a inflatiei la nivelul lunii noiembrie 2012, anuntata de Institutul National de Statistica, a fost de 4,56%. Pentru nivelul lunii decembrie, BNR a estimat o cifra mai mica (nu am gasit valoarea exacta). Probabil ca de aceea s-a ajuns la calcularea indexarii de 4%.
2. Ii rog pe domnii moderatori sa ne spuna daca au informatii legate de indexare: pe ianuarie nu s-a operat. Se va opera in februarie, dar si retroactiv - pentru ianuarie?
Multumesc!