Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Eroare calcul zile calendaristice de concediu medical
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Eroare calcul zile calendaristice de concediu medical

Buna ziua !
Am eliberat , in luna decembrie o adeverinta cu numarul de zile de concediu medical din ultimele 12 luni. Am calculat cu o zi mai putin (65 in loc de 66 cat era corect). In baza acelei adeverinte , medicul i-a emis salariatului un numar de 25 zile concediu medical, fix pana in 31 decembrie. Dupa asta l-a trimis la comisie . Aceasta i-a mai eliberat un cocediu medical si pt. luna ianuarie. Acuma , cand depun certificatul medical pentru luna decembrie la CASS , mi se refuza decontarea pentru motivul ca salariatul apare cu 91 zile concediu medical pana la 31 decembrie ! Am retrimis certificatul la comisia de expertiza pentru a se aviza ziua de 31 care este in plus , dar mi se refuza acest lucru. Medicul curant care a eliberat acel certificat cu o zi peste 90 de aemeni refuza orice modificare. Ce fac acuma , cui ma adresez pentru a putea plati concediul si a putea depune dosarul la CASS ? Oare eu sunt singurul vinovat in toata treaba asta ?? Daca da , sunt de acord sa platesc eu acea zi , dar nu mai apare continuitatea de la 1 ianuarie 2013 , pentru urmatorul certificat , eliberat de comisia de expertiza .
Multumesc mult !!
De preferat ar fi ca medicaul curant sa modifice medicalul astfel incat sa aiba 90 de zile si apoi sa fie eliberat un alt certificat initial pentru o zi de la comisie si cel din ianuarie sa fie in continuare. In cazul in care nu se rezolva, sa va adresati casei de sanatate si explicatile situatia.
Parerea mea este ca si medicul de familie trebuia sa aiba o evidenta a concediilor medicale acordate.Obligatia salariatului este sa vizeze concediul medical la medicul de familie daca este acordat de un alt medic.Tocmai de aceea medicul tb sa confrunte adeverinta cu evidenta lui.De fapt,parerea mea,multi medici nu au evidenta CM acordate tocmai de aceea solicta adeverinte.Asta este valabil daca salariatul si-a vizat corect CM.Soc.are obligatia sa-i solicite salariatului tocmai aceasta viza,pt a nu fi erori exact cum relatati dvs.
Verificati CM si daca constatati ca a fost si o eroare a medicului eu zic sa ajungeti la o intelegere pt a modifica dansul CM.