Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... concediu de maternitate
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

concediu de maternitate

trebuiesa nasc la inceputul lunii aprilie si inca nu reusesc sa inteleg daca pt concediul de maternitate se calculeaza pe ultimele 6 sa 12 luni?brut sau net?eu am un net de 2100 si un brut de 1540 ron.Ma pute-ti ajuta??Va multumesc...
se iau in calcul veniturile nete din ultimele 12 luni anterioare nasterii copilului.
gia2803 a scris:

trebuiesa nasc la inceputul lunii aprilie si inca nu reusesc sa inteleg daca pt concediul de maternitate se calculeaza pe ultimele 6 sa 12 luni?brut sau net?eu am un net de 2100 si un brut de 1540 ron.Ma pute-ti ajuta??Va multumesc...

se ia in calcul netul, adica 1540 (atentie! le-ati incurcat putin)
Indemnizatia de maternitate este una, iar indemnizatia pentru CCC este alta ...

Indemnizatia de maternitate se suporta integral din bugetul FNUASS. Cuantumul brut lunar al indemnizatiei de maternitate este de 85% din baza de calcul stabilita conform art. 10 din OUG nr.158/2005 .

Baza de calcul a indemnizatiei de maternitate se determina ca medie a veniturilor lunare din ultimele 6 luni din cele 12 luni din care se constituie stagiul de cotizare, pana la limita a 12 salarii minime brute pe tara lunar, pe baza carora se calculeaza contributia pentru concedii si indemnizatii.