avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 717 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... concediu de maternitate
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

concediu de maternitate

trebuiesa nasc la inceputul lunii aprilie si inca nu reusesc sa inteleg daca pt concediul de maternitate se calculeaza pe ultimele 6 sa 12 luni?brut sau net?eu am un net de 2100 si un brut de 1540 ron.Ma pute-ti ajuta??Va multumesc...
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 17:37, 11 Ianuarie 2013
se iau in calcul veniturile nete din ultimele 12 luni anterioare nasterii copilului.
gia2803 a scris:

trebuiesa nasc la inceputul lunii aprilie si inca nu reusesc sa inteleg daca pt concediul de maternitate se calculeaza pe ultimele 6 sa 12 luni?brut sau net?eu am un net de 2100 si un brut de 1540 ron.Ma pute-ti ajuta??Va multumesc...


se ia in calcul netul, adica 1540 (atentie! le-ati incurcat putin)
Indemnizatia de maternitate este una, iar indemnizatia pentru CCC este alta ...

Indemnizatia de maternitate se suporta integral din bugetul FNUASS. Cuantumul brut lunar al indemnizatiei de maternitate este de 85% din baza de calcul stabilita conform art. 10 din OUG nr.158/2005 .

Baza de calcul a indemnizatiei de maternitate se determina ca medie a veniturilor lunare din ultimele 6 luni din cele 12 luni din care se constituie stagiul de cotizare, pana la limita a 12 salarii minime brute pe tara lunar, pe baza carora se calculeaza contributia pentru concedii si indemnizatii.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concediul pentru post-prenatal este platit 85 %din net sau brut? corinaionescu1 corinaionescu1 Buna ziua, Am si eu o intrebare. Urmeaza sa nasc de curand, si tot incerc sa ma pun la curent cu drepturile gravidelor si cu cat voi fi platita pe perioada ... (vezi toată discuția)
Concediu de lauzie!!! dare4more dare4more Buna ziua!!! Cat se plateste concediul de lauzie??? Am inteles ca 85 % din brut raportat la ultimle 6 luni...Este corect sau nu? Multumesc !! (vezi toată discuția)
Indemnizatia de maternitate AmaliaPopescu AmaliaPopescu As dori sa aflu care va fii valoarea indemnizatiei de maternitate in cazul in care doresc sa raman insarcinata,dar si valoarea concediului ... (vezi toată discuția)